Lato to czas, kiedy cała otaczająca nas roślinność jest u szczytu swojej doskonałości – zarówno ze względu na rozkwitające gałązki, jak i intensywność barw. Zielony to domena drzew, krzewów i trawy, które kojarzą nam się z wiosną i latem. W sierpniu coraz więcej z nich zacznie tracić ten koloryt na rzecz złota, brązów i czerwieni. Aby zachować letni klimat w domu, możemy zielony zastosować jako główny kolor w aranżacji wnętrz.

Odcienie zieleni są podstawowymi kolorami w palecie barw. Uzyskuje się ją z połączenia niebieskiego i żółtego. Roślinność jest zielona ponieważ zawiera w swoim organizmie chlorofil – czyli grupę organicznych związków chemicznych. Z historii wiemy, że na przykład w starożytnym Egipcie, zielony barwnik był wykorzystywany do malowania brwi. W średniowieczu zieleń była uważana za symbol katastrofy i zła. Był to symbol diabła, a osoby ubrane na zielono mogły przyciągać złe moce i pecha. Ta teoria poniekąd przetrwała do dzisiaj – jaskrawy zielony kojarzony jest z trucizną, a bladozielony z chorobą. Stąd też odchodzi się od tego koloru w szpitalach czy przychodniach na rzecz barw weselszych – żółci czy bladego różu. Zielony z czasem przestał być przypisywany złu, a zdobył nowe znaczenie – stał się symbolem losu i przypadkowości.

W islamie kolor zielony był ulubionym kolorem Mahometa. Przez to znajduje się na flagach wielu islamskich krajów. Podłogi w meczetach często są tej barwy. W Koranie natomiast można odnaleźć opis raju i wizji zbawienia jako “będzie nosił szatę z zielonego jedwabiu”.

Obecnie zielony kojarzony jest z życiem, harmonią, bliskim kontaktem z naturą. Jest kolorem wyciszenia, nadziei, wolności i uzdrowienia (dlatego można go spotkać np. w Aptekach). Zielony w połączeniu z błękitnym, tzw. kolor mięty kojarzymy ze świeżością, powodzeniem i zadowoleniem. Zielony z żółtym daje intensywną barwę, która pobudza i dodaje sił. Ciemnozielony tzw. butelkowy jest barwą elegancka i dobrze łączy się ze złotymi i srebrnymi akcentami.

page-green-1

W niektórych przypadkach, zielony kojarzony jest z niestabilnością, niepewnością i losowością. Stoły w kasynach są niemalże zawsze zielone, podobnie wykładzina na stołach bilardowych, stołach do tenisa czy boiskach piłkarskich. Zielony kolor to również barwa pieniądza – przyjęła się ze względu na wykorzystaną tą barwę w amerykańskich dolarach.

W aranżacji wnętrz zielony dobrze wygląda zarówno na ścianach jak i podłodze. Trzeba jednak pamiętać aby nie wybierać krzykliwego odcienia zieleni, a jeśli już chcemy mieć intensywne ściany lepiej wybrać te kluczowe, a inne pomalować w stonowany odcień mięty. Podłogi mogą przybierać barwę żywej trawy lub bardziej stonowanej ciemno butelkowej zieleni.  Dodatki w postaci obrusów, obić sof czy krzeseł a nawet kolor tez zastosowany na meblach np. w stylu Pop Art będą dobrze wyglądać w połączeniu z barwami ziemi – żółtym, brązowym czy czerwonym. Zielony pasuje również do białych i czarnych barw oraz morskich odcieni. Jeśli chcemy dodać zielonych akcentów do naszego wnętrza, ale nie zależy nam na przearanżowaniu pomieszczeń wystarczy jak postawimy kilka doniczek z intensywnie zielonymi, dużymi liśćmi. Wówczas we wnętrzu będziemy mieć naturalną, uspakajającą zieleń.

Do zielonych wnętrz pasują łączniki z serii Berker R.3 z zieloną ramką. Ich niepowtarzalny kształt zapewni harmonię w każdym wnętrzu. Warto wiedzieć, że zielony bardzo dobrze wpływa na nasz wzrok dlatego dobrze jest stosować go w biurach, gdzie często patrzymy w monitor komputera. Pięciominutowe patrzenie na zieloną ścianę lub kwiaty odpręży nas wzrok od długiego wpatrywania się w ekran.