Hi-tech czyli nowe technologie, ale w aranżacji wnętrz znany jako postmodernistyczny ruch architektoniczny. Skupia się przede wszystkim na wykorzystaniu nowych technologii zarówno w konstrukcji budynków, jak i w ich wyposażeniu technicznym.

Aranżacja wnętrz w stylu hi-tech może być mylona z dekoracją industrialną czy nowoczesną. Jest to jednak zupełnie inne rozwiązanie, które przykłada szczególną uwagę do detali w stylu nowoczesnych technologii. Główną cechą charakterystyczną nurtu hi-tech jest podkreślenie roli dekoracyjnej elementów które znajdziemy w każdym wnętrzu tj. konstrukcji, systemów elektrycznych czy hydraulicznych. Elementy techniczne, szczególnie powtarzalne (żaluzje i ich mechanizmy napędowe, baterie słoneczne), stanowią rodzaj nowoczesnego ornamentu.  Zgodnie z teorią aranżacji hi-tech elementy te powinny być widocznie wyeksponowane.

styl-hi-tech (1)

Głównymi materiałami wykorzystywanymi w aranżacji hi-tech są stal, beton i szkło. Podczas projektowania przy wykorzystaniu zaawansowanej technologii, określane popularnie terminem high-tech, dąży się do zintegrowania wyposażenia technicznego z architekturą i strukturą budynku. Oznacza to połączenie systemy budowy z aranżacją wnętrza w widoczny sposób. Z terminem high-tech w architekturze wiąże się pojęcie inteligentnego budynku, w którym konstrukcja i instalacje są projektowane jako niepodzielna całość.

styl-hi-tech (2)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Styl hi-tech powstał w latach 20stych XX wieku i jest uważany za przyszłość aranżacji wnętrz. Posiada dużo zwolenników oraz wielu przeciwników. Zarzuca się mu odejście od tradycji aranżacji – co może być zaletą. Berker.Net czyli nowa platforma elektroniki osprzętu Berker by Hager, sprawia, że wszystko staje się prostsze i idealnie wkomponowane w styl aranżacji hi-tech.