Beton architektoniczny w aranżacji wnętrz.

[fb_button]

Chyba jeszcze nigdy w historii nie doceniano tak bardzo betonowych rozwiązań jak dziś. Zachwycamy się tym materiałem, jego kolorem i strukturą oraz możliwościami jakie daje. Beton wprowadzany jest niemalże do każdego stylu aranżacji jako prosty, ładny i trwały materiał wykończenia. Barwiony może być wykorzystany praktycznie wszędzie – w łazience, kuchni, salonie, przedpokoju, sypialni czy na tarasie. 

Beton architektoniczny to pewna odmiana betonu, która gwarantuje osiągnięcie takich samych parametrów pod względem wytrzymałości i trwałości jak zwykły beton jednak wyglądem jest bardzo estetyczna, nie ma konieczności wykończania go warstwą tynku lub inną powłoką. Stąd jego spore wykorzystanie we wnętrzach. Charakteryzuje się przede wszystkim gładką powierzchnią oraz widoczną warstwą strukturalną. W jego strukturze można zauważyć przebarwienia i smugi, podkreślające organiczne pochodzenie oraz szlachetną formę. Istotnym w dekoracji wnętrz jest fakt, że elementom wykonanym z betonu architektonicznego można nadać dowolny kształt, fakturę bądź też kolor. 

Beton architektoniczny znany jest od wielu lat. Można go odnaleźć nawet w realizacjach XIX wieku. Wykonany jest z tych samych materiałów co zwykły beton: cementu, piasku i wody. W różnych przypisach można znaleźć dwa rodzaje jego wytworzenia. W jednym to wykorzystanie innego niż w betonie tradycyjnym rodzaju cementu – w betonie architektonicznym wykorzystuje się cement hutniczy (CEM III). Drugi sposób mówi nie tylko o zmianie cementu ale również wykorzystaniu piasku o drobnej, miękkiej strukturze. Rodzaj cementu nadaje betonowi architektonicznemu jasny, jednolity kolor, natomiast piasek sprawia, że beton ma jednorodną fakturę .

Beton architektoniczny można układać na ścianach, suficie i podłodze. Mogą być z niego wykonane elementy konstrukcyjne i dekoracyjne domu a także dodatki np. ramki łączników i gniazdek. Dla miłośników betonowych rozwiązań polecamy serię Berner R.1 z ramką z betonu polerowanego.