Dom po dziadkach6 maja 2017

Stare budownictwo ma to coś w sobie. Ten zapach, wygląd, układ – coś, co inwestorzy doceniają szczególnie wtedy, kiedy budynek należał do ich rodziny. 

dom-po-dziadkach (4)

Budynki, budowane zaraz po wojnie może na pierwszy rzut oka nie zachwycają, jednak z odrobiną inwencji mogą stać się nowoczesnymi, pięknymi lokalizacjami. Klasycznie mają kształt kwadratu, są podpiwniczone, bardzo często dwu piętrowe ze strychem. Zdarzają się również jednopiętrowe i wówczas można pomyśleć o większej przebudowie np. w postacie użytkowego poddasza. Bardzo często zdarza się, że gdy planujemy wprowadzić się do domu po naszych dziadkach okazuje się, że trzeba wymienić dach, kanalizację czy wodę. Warto zastanowić się nad systemem ocieplenia. Powoduje to, że często decydujemy się na generalny remont, wprowadzając nie tylko ulepszenia funkcjonalne, ale również poprawiając estetykę i układ pomieszczeń. W starych budownictwach królował podział na duży (gościnny) pokój, osobną kuchnię ze stołem przy którym spędzało się najwięcej czasu, oraz pokoje sypialne. Zwykle na piętrze była jedna łazienka z wc. 

dom-po-dziadkach (3)

Kuchnia najczęściej stoi zaraz obok dużego pokoju, w nurcie nowoczesności warto się zastanowić, czy nie zburzyć ścian łączących te dwa pomieszczenia. Najczęściej okazuje się, że jest to zupełnie możliwe. Można wyburzyć je w całości, tworząc przestrzeń otwartą w której postawimy np. stół jadalny, lub też zrobić otwór i odpowiednio zagospodarować tą przestrzeń. W dużym pokoju z pewnością jest dostęp do komina, lekka zmiana pozwoli na stworzenie miejsca z kominkiem. Natomiast okna i wyjście na balkon (najczęściej właśnie z tego pomieszczenia) można zamienić na oszklone patio powiększając tym samym powierzchnie nowego salonu. 

dom-po-dziadkach (2)

Z praktycznego punktu, kuchnia znajduje się również zaraz obok łazienki. Jest zatem spora możliwość przearanżowania tych pomieszczeń tak, aby stworzyć osobne wc. Musimy jednak wszystko wpierw sprawdzić na planach budynku. Może się bowiem okazać, że w miejscu w którym chcemy wyburzyć ścianę idzie główny przewód prądu. Przebudowa wnętrza domu po dziadkach jest dość prostym zadaniem. Układ zazwyczaj pozwala na wprowadzenie wielu ciekawych rozwiązań i sprawienia, że dom będzie bardziej nowoczesny. Większą zabawę sprawia decyzja o przearanżowaniu zewnętrznego wyglądu bryły z lat 50-80. Jednak odpowiednie oko projektanta na pewno sprawi, że budynek zachwyci niejednego przechodnia. 

dom-po-dziadkach (1)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Nie możemy zapomnieć o zmianach, które robimy. Aby ułatwić sprawę następnym pokoleniom już dziś zdecydujmy się na mechanizm one.platform dzięki któremu za kilka lub kilkanaście lat będziemy mogli bez problemu wymieniać ramki gniazdek i włączników światła.