Nowoczesne technologie, wszechobecna elektronika, nowe materiały i rozwiązania. A gdyby tak wrócić do dawnych czasów i zbudować trwały, przyjazny środowisku i naturalny dom z gliny i słomy? Ta technologia znajduje coraz więcej zwolenników.

Przede wszystkim gliniany dom to rozwiązanie w duchu ekologicznym. Obecnie coraz większą wagę przykładamy do tego co jemy, gdzie kupujemy oraz mieszkamy. Odchodzą już czasy fascynacji praktycznym plastikiem a wkracza era eko. Glina, słoma i drewno to chyba jedne z najbardziej ekologicznych a także najlepiej znanych materiałów budulcowych na świecie. Znane od setek tysięcy lat wciąż są łatwo dostępne, tanie i przyjemne. Dom zbudowany z tych materiałów nie przypomina jednak typowych lepianek. Są to nowoczesne domy energooszczędne, a nawet domy pasywne dzięki czemu we wnętrzach czujemy się dobrze – zarówno fizycznie jak i psychicznie. Przede wszystkim ściany z gliny naturalnie wchłaniają i wyparowują wilgoć co powoduje, że wewnątrz domu z gliny utrzymuje się stała wilgotność powietrza na odpowiednim do życia poziomie. Gliniane ściany to również izolacja termiczna. Przede wszystkim takie mają niski współczynnik przenikania ciepła, a jednocześnie akumulują je, co powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania. Są także bardzo dobrą izolacją akustyczną budynku. Zaletą tego rozwiązania jest również ognioodporność. Należy tylko stworzyć dostatecznie grubą i trwałą warstwę ochronną z gliny lub tynku wapiennego. Budowa domu z gliny jest ekologicznie czysta i niskoenergetyczna. Dzięki uzyskaniu w najbliższej okolicy budowy takich materiałów jak glina, słoma, kamień polny, żerdzie, drewno osikowe, nie wymaga skomplikowanych i wysokotemperaturowych procesów, nie pociąga za sobą emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Po zakończeniu (kiedyś) eksploatacji budynek nie stanie się kłopotliwym odpadem, jest całkowicie biodegradowalny. Budowa pochłania tylko 2% energii jaka jest potrzebna do wznoszenia budynków w technologiach wysokotemperaturowych – opartych na cemencie i ceramice, odpada też daleki transport materiałów. Ponadto budowa takiego domu jest tania np. dom o powierzchni 120 metrów kwadratowych w stanie surowym zamkniętym to koszt ok 60 tyś zł. Wynika to z faktu bardzo taniego materiału budulcowego oraz taniej (w porównaniu do standardowej budowy) ceny robocizny. Czas budowy z wykończeniem przy dobrej organizacji pracy wynosi około 4 miesiące.

glina-sloma (1)

Wadami, jakie określa się podczas budowy domu z gliny i słomy jest m.in. grubość ścian, która powinna wynosić ok 60cm, przez co zmniejsza się powierzchnia budynku. Jest to istotne, gdy dysponujemy małą działką. Spotykane jest również pękanie gliny w czasie wysychania tynków lub klepiska, szczególnie w narożach, połączeniach z innymi materiałami np. z drewnem lub na styku z posadzką (choć w standardowej budowie to zjawisko również występuje). Żmudna praca przy korowaniu żerdzi, którą trzeba wykonać ręcznie również jest uważana za wadę. Można jednak wykorzystać korowarki np. w tartaku co podnosi koszt budowy domu. I chyba największa wada budowy domu z gliny i słomy to fakt, że na rynku polskim brakuje fachowców, którzy znają się na technologii i posiadają doświadczenie w budowie domów z gliny – większość prac trzeba zatem wykonać samodzielnie.

glina-sloma (3)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Pomimo starodawnych rozwiązań z gliny, słomy i drewna obecne czasy to nowoczesne budownictwo. Gliniane domy to nowoczesne budowle, które również jak standardowe budownictwo, kryją wewnątrz szereg innowacyjnych rozwiązań. Właściwe dobranie detali pozwoli zachować klimat i charakter domu nawet w tak naturalnym budownictwie. Do glinianych rozwiązań szczególnie pasują naturalne ramki z drewna i kamienia serii R.1.