Drewno (znowu) w roli głównej18 lipca 2017

Do natury wracamy jak do mamy – zawsze z uśmiechem na ustach. Wiemy, że sprawdzi się w każdej przestrzeni a odpowiednio dobrana i zaimpregnowana będzie nam służyć na lata. Tym razem zachwyciliśmy się drewnem na ścianach.

drewno-na-scianach (3)

I choć drewno na ścianach w pierwszym momencie może się nam kojarzyć z PRLowską boazerią – nie o takim drewnie dzisiaj mowa. Coraz większą popularność zdobywają okładziny z drewna i jego imitacje. Dzięki odpowiedniemu doborowi wprowadzimy do wnętrza to co najpiękniejsze – ciepło, naturalność i szlachetność. Na rynku do wyboru mamy wiele rozwiązań – praktycznie każdy odcień i rodzaj drewna w różnych formacjach: zarówno jako klasyczne deski jak i klocki czy drewniane plastry. 

drewno-na-scianach (2)

Podczas decyzji o realizacji ściany lub jej fragmentu z cegły nie możemy zapominać o odpowiednim, przemyślanym doborze materiału. Naturą drewna jest wchłanianie wilgoci oraz mała odporność na zmiany temperatury. Przez te czynniki drewno nie tylko traci swoje właściwości ale też odbarwia się czy odkształca. Przez to na łączeniach mogą pojawić się szczeliny oraz pęknięcia. Przede wszystkim warto wiedzieć, że najlepsze do dekoracji są gatunki egzotyczne (tek, merabu, doussie czy padouk) – są one najbardziej odporne na warunki klimatyczne. Dzięki wysokiej zawartości olejków i garbników są odporne na wodę więc można je stosować w łazience czy kuchni. Z rodzimych gatunków drewna najlepszymi będą dąb i modrzew. Polecane jest również termodrewno, które zostało poddane działaniu wilgoci, wysokiej temperatury i wysokiemu ciśnieniu. 

drewno-na-scianach (1)

Na ścianie przeznaczonej pod drewno możemy zawiesić fototapetę dewnopodobną, ale nie odda ona klimatu natury. Lepszym rozwiązaniem będzie fornir – bardzo cienkie (0,1-1,5 mm) warstwy drewna naklejane na sklejkę lub płytę MDF, użyte w formie okładzin ściennych. Materiał ten jest podatny na zniekształcenia więc ściany łukowe również mogą być pokryte drewnem i wyglądać bardzo estetycznie. Innym rozwiązaniem jest sklejka – drewniana płyta sklejona z nieparzystej liczby arkuszy fornirów. Dzięki odpowiedniemu sklejaniu arkuszy nie odkształca się ona i zachowuje swój wygląd na długie lata. Jej zaletą są pięknie wyeksponowane słoje drewna.  Wymiary sklejki są większe niż płyty z litego drewna przez co można ją wykorzystywać do pokrywania dużych płaszczyzn z minimalną ilością podziałów. Na końcu zostaje nam lite drewno – najładniej się prezentujące, ale również najcięższe oraz wymagające dużej pielęgnacji. 

drewno-na-scianach (5)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

My zachwycamy się i inspirujemy naturą dlatego przygotowaliśmy specjalne ramki do serii R.1. Berker by Hager. Barwiony dąb zachwyca nas na ścianach jako wykończenie łączników i gniazdek.