Eko styl8 sierpnia 2017

Styl ekologiczny jest coraz bardziej popularny. Inaczej zwany organicznym, styl ten skradł nasze serca w czasach nadprodukcji śmieci i nie biodegradowalnych przedmiotów. Jeśli chcemy zadbać o nasze środowisko, warto skusić się na aranżację wnętrz właśnie w stylu eko. 

eko styl (2)

Koniec XIX wieku to początek ery stylu organicznego, zwanego również modernizmem humanistycznym. Zapoczątkowany został w koncepcjach architektury Franka Lloyda Wrighta, które skupiały się na projektowaniu domów będących częścią przyrody. W latach 30 ubiegłego wieku fiński designer i architekt Alvar Aalto rozwinął tę myśl i nadał kształt stylowi eko jaki znamy dzisiaj. W koncepcji stylu jest powrót do natury, inspirowanie się nią i wykorzystanie naturalnych materiałów w celu budowy czy wykończenia domów i mieszkań. 

eko styl (3)

Co charakteryzuje styl eko w projektowaniu wnętrz? Z pewnością kształty inspirowane naturą, często nieregularne. Nadawanie tych kształtów meblom ale też dodatkom przybliża nas do natury i sprawia, że czujemy się jej częścią. Nie są one zupełnie podobne do popularnych, modernistycznych, prostych kształtów brył. Praktycznie w ogóle nie mają kątów prostych, a ich kształt jest opływowy, falisty co dodaje przedmiotom lekkości i naturalnego wyglądu. Drugą cechą charakterystyczną stylu eko jest symbioza z otoczeniem. To jak wnętrze współgra z tym, co na zewnątrz. Bardzo ważna jest tu współpraca światła i zieleni. Duże przeszklenia, dzięki którym zaciera się różnica między domem a ogrodem są tu bardzo wskazane. Ważna jest również ergonomia. Każdy przedmiot musi być… wygodny! Co oznacza, że powinien współgrać z cechami anatomicznymi człowieka, być dopasowany i funkcjonalny. Nie ma miejsca na niewygodne (lecz często ładne) przedmioty. 

eko styl (1)

eko styl (4)

Coraz częstsza potrzeba powrotu do natury odkrywa przed nami coraz to nowsze pole manewru. Jeśli nie chcemy wprowadzać do domu stylu organicznego jako dominującego, może on stanowić dopełnienie prostych przestrzeni. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów jak np. drewno i skóra w ramkach gniazdek i łączników serii Berker by Hager R.1 możemy dodać styl eko do praktycznie każdego wnętrza.

eko styl (5)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com