Góry to miejsce, które sprawia że czujemy się mali a czasem przytłoczeni piętrzącą się nad naszymi głowami ziemią. Gdy jednak wyjdziemy na odpowiednią wysokość – góry sprawiają, że stajemy się panami świata, mającymi wszystko i wszystkich u naszych stóp. Góry to także miejsce specyficznej architektury oraz aranżacji wnętrz, która posiada swoich zwolenników jak i przeciwników.

 

Przede wszystkim aranżacja góralska to drewno – tradycyjny materiał dodający wnętrzu ciepła i kunsztu. Wykorzystanie go w pokoju, kuchni a nawet łazience jest jak najbardziej wskazane. Drewno może być jasne bądź ciemne. To zależy przede wszystkim od naszej interpretacji. Najczęściej jednak w góralskich chatkach można spotkać stare, spękane drewno, stąd też w naszej aranżacji warto wykorzystać akcenty drewna rustykalnego. Mogą to być meble, belki podtrzymujące konstrukcje domu (lub ich imitacja), a nawet całe ściany czy podłogi. W górskich chatach na podłodze można spotkać również kamień, który zaraz po drewnie jest drugim materiałem najczęściej spotykany w tego typu aranżacji. Z kamienia mogą być podłogi, ściany i sufity ale również mniejsze elementy takie jak schody czy kominek. Materiał ten jest trwały i łatwy do utrzymania w czystości stąd znajduje zastosowanie praktycznie w każdym pomieszczeniu.

 gorska-chata (3)

Górskie aranżacje wymagają od realizatorów stworzenia we wnętrzu paleniska w postaci kominka. Kiedyś to było jedyne ogrzewanie w całej chacie. Nasi przodkowie już wtedy chcąc zatrzymać ogień wewnątrz kominka, okalali go kamieniem przede wszystkim dlatego, że jest niepalny i ani nie przenosi ognia, ani nie zmienia pod jego wpływem swoich właściwości i koloru. We wnętrzu możemy użyć jednego rodzaju kamienia lub połączyć kilka rodzajów kolorów i faktur. Kamień, dzięki swej plastyczności i łatwości obróbki, daje możliwość budowania zarówno kominków stylowych, jak i nowoczesnych. Wszystko zależy od naszych upodobań.

gorska-chata (2)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Dopełnieniem górskiego wnętrza są materiały – w ciepłych kolorach lub wzorach. Puszyste, miękkie koce, jasne obrusy oraz ciężkie lecz delikatne zasłony. Wszystko to ma sprawić, że poczujemy się we wnętrzu ciepło i przytulnie. Elementy nowoczesności w takich pomieszczeniach muszą być zatem nieco zakamuflowane aby nie rzucać się w oczy swoją odmiennością. Sprzęt AGD powinien być odpowiednio wkomponowany w rustykalny charakter kuchni a sprzęt RTV sprytnie schowany w szafkach. Gniazdka i kontakty również powinny być subtelne i pasujące do całości dlatego naszym zdaniem w góralskiej aranżacji najlepiej sprawdzi się seria Berker 1930 Rosenthal. Materiał oraz kształt tych łączników i gniazdek nawiązuje do klasycznych niegdyś włączników światła umieszczanych w góralskich chatkach.