Harmonijny pokój dla dziecka22 sierpnia 2017

Aranżacja pokoju dziecka z zachowaniem zasad feng shui? Dlaczego nie! Przecież zarówno starsze jak i młodsze pokolenie potrzebuje miejsca gdzie harmonia zapanuje nad emocjami, zmęczeniem i energią jaka w nas płynie.

Planowanie wystroju wnętrza pokoju dziecka to zawsze ważne zadanie. Nie tylko dlatego, że chcemy aby pokój był ładny, zgodny z najnowszymi trendami i podobał się jego mieszkańcom. Często myślimy również o tym aby sprzyjał nauce i rozwojowi naszych pociech. Dlatego nauka feng shui jest jak najbardziej wskazana podczas projektowania.

feng-shiu-pokoj-dziecka (5)

Feng Shui to filozofia wywodząca się ze starożytnych chin. Uczy ona jak aranżować przestrzeń w której żyjemy, aby osiągnąć maksymalną równowagę, harmonię i szczęście a także aby odnieść sukces w różnych dziedzinach życia.  Specjaliści od aranżowania pomieszczeń zgodnie z teorią feng shui uważają, że ustawienie mebli, dobór kolorów czy materiałów mogą mieć wpływ nie tylko na rozwój, zdrowie i szczęście dziecka ale także np. jego relacje z rodzeństwem! 

feng-shiu-pokoj-dziecka (6)

Co zatem jest ważne podczas aranżowania? Jeśli mamy możliwość, pokój dziecięcy powinien znajdować się jak najbardziej w centrum domu. Powinno się unikać pomieszczeń nad garażem czy blisko salonu ponieważ dobiegający hałas z zewnątrz będzie skutecznie powodował poczucie braku bezpieczeństwa najmłodszych. Jeśli mamy już pomieszczenie warto zastanowić się nad kolorystyką. Według feng shui w dziecięcym pokoju powinna przeważać barwa żółto – zielona. Żółty wpływa na intelekt a zielony na spokój i ogólny rozwój. Oczywiście warto dodać również inne kolory. Wówczas najlepiej gdy będą one w tonacji pastelowej, ciepłej i jasnej. Jeśli nasza pociecha to buzujący emocjami buntownik, warto wyciszyć jego temperament kolorem chłodnym np. niebieskim. Jeśli chcemy stymulować dziecko do ruchu i otwarcia na świat – wówczas wybierzmy ciepłe, żywe barwy: pomarańcz, czerwony, różowy. Warto zapytać dzieci o to, jaki kolor pokoju chcieliby mieć. Dzieci bowiem mają niesłychaną intuicję i instynktownie wyczuwają jaki kolor sprawi, że będą się dobrze czuły.

feng-shiu-pokoj-dziecka (1)

Według zasad feng shui w pokoju dzieci nie powinien znajdować się ani telewizor, ani komputer. Sprzęty elektroniczne również warto usuwać z pomieszczenia lub stosować ich jak najmniej. Nie sprzyjają one zachowaniu równowagi oraz wysyłają negatywną energie. Meble ponadto powinny być bez ostrych brzegów, raczej w opływowych, owalnych kształtach. Idealnie gdyby były wykonane z najwyższej jakości naturalnych materiałów w naturalnych barwach. W pokoju nie warto wieszać też luster. Łóżko piętrowe to również złe rozwiązanie. Górna część przytłacza dolną i śpiące na nim dzieci czują się ciasno i niekomfortowo przez co mogą być rozdrażnione, niewyspane, skłonne do agresji. Jeśli stawiamy łóżko w pokoju, powinno ono stać krótszym bokiem do ściany, nigdy wzdłuż. Dziecko powinno mieć jak najlepszy kontakt wzrokowy z rodzicami oraz powinno być skierowane twarzą w kierunku drzwi.

feng-shiu-pokoj-dziecka (3)

Oczywiście w kwestii oświetlenia najlepsze jest naturalne światło. Sztuczne światło powinno być natomiast ciepłe i stonowane. W pokoju dziecka powinno być wiele lampek – praktycznie w każdym miejscu w pokoju: przy łóżku, na biurku, przy kąciku do zabawy czy przy biblioteczce. Wszelkiego rodzaju dodatki do wnętrz czy ozdoby powinny być wykonane z naturalnego materiału, najlepiej drewna jak seria Berker by Hager R.1 w opływowych, ergonomicznych kształtach. Wokół miejsca gdzie dziecko śpi warto umieścić fotografie członków rodziny i zwierząt domowych. Widząc przed zaśnięciem i po obudzeniu znajome twarze, dziecko będzie się czuło bezpiecznie i dobrze. 

feng-shiu-pokoj-dziecka (7)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

PS. plakat lub obraz z górami powieszony w pokoju dziecka powinien sprawić, że nasza pociecha będzie rozwijać się na wszystkich poziomach :)