Jedną z bardziej przyjaznych i coraz popularniejszą barwą w dekoracji wnętrz staje się fiolet. Kolor ten może pobudzać poprzez swoją intensywność lub też uspokajać – gdy wybierzemy delikatny odcień lilii czy łososia. Fiolet idealnie pasuje do każdego ze stylów aranżacji wnętrza. Podkreśla indywidualność pomieszczenia i osób w nim przebywających.
Fioletowy to złączenie zimnego odcienia niebieskiego i ciepłej barwy czerwieni. Kolor ten od zamierzchłych czasów kojarzony jest z władzą, uduchowieniem i szlachetnością. Jego mocna, intensywna barwa jest kolorem noszonym przez biskupów (często też zwana kolorem biskupim). Wywodzi się to od faktu, iż purpura była cennym barwnikiem naturalnym, uzyskiwanym tylko z niektórych gatunków małż. Była więc kolorem przeznaczonym tylko dla osób zamożnych. W średniowieczu często właśnie na fioletowo farbowano płaszcze osób zajmujących wysokie stanowiska. W religii katolickiej ponadto kolor fioletowy symbolizuje mękę Chrystusa. W XVIII wieku w Anglii była jedynym kolorem jaki można było założyć do czerni i szarości w czasie żałoby. Aż do początku XIX wieku fiolet był uważany za kolor ponury, zimny i przygnębiający. Od lat 60 XX wieku kolor ten zyskiwał coraz więcej zwolenników. Była to barwa buntu i przemian. Uznany został wówczas za kolor niekonwencjonalny i prowokujący. Odcienie fioletu zaś stały się symbolem młodości i poszukiwania wolności. Obecnie natomiast fioletowy uznawany jest za kolor uduchowiony, odważny i elegancki.
W aranżacji wnętrz fiolet zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Pierwotnie stosowany był w pomieszczeniach jako element akcentujący i uwypuklający pewne detale pomieszczenia. Jego zadaniem było przełamanie monotonii bieli i beżów. Obecnie można jednak spotkać coraz większe powierzchnie fioletowe – zaczynając od wszystkich ścian w pokoju, przez meble kuchenne czy wykończenie łazienki. Przez to, fiolet to kolor jak najbardziej ‘kwiatowy’, różne jego odcienie przyjęły nazwy tj. fiołkowy, lawendowy, wrzosowy czy dzikiej orchidei. Ich łączenie potrafi wprowadzić bardzo wiosenny klimat do pomieszczenia. Fiolet sprawdzi się zarówno w romantycznych wnętrzach stylu prowansalskiego ale też jako intensywne dopełnienie wnętrz nowoczesnych. Bardzo dobrze współgra z drewnianą podłogą i meblami. Metaliczne akcenty takie jak np. łączniki Berker by Hager B.IQ dodatkowo podkreślone zostaną dzięki fioletowej ścianie, meblom czy chociażby abażurowi na lampie. Warto pamiętać, aby intensywny fiolet łączyć raczej z jasnymi barwami w pomieszczeniu. W połączeniu z ciemną i intensywną kolorystyką bardzo szybko okaże się, że pomieszczenie jest męczące i nie czujemy się w nim komfortowo przez intensywność wpływających na nas barw.
Fioletowy ponadto uważa się za kolor kobiecy – co nie do końca jest prawdą. Wykończenie biura czy siłowni stosując intensywną barwę fioletu w połączeniu z metalem, betonem i czarno-szarą kolorystyką z pewnością będzie odpowiednią aranżacją męskiej przestrzeni. Dla Pań proponowane jest łączenie różnych odcieni fioletu – od jasnej lawendy po intensywną śliwkę, dodając do wnętrza akcentów kwiatowych oraz miłych w dotyku faktur kocy, narzut czy obrusów z dekoracją kwiatową. Fioletowy polecamy również do pokoi dziecięcych. Barwa ta pobudza kreatywność, a do tego będzie pasować do pokoju chłopięcego i dziewczęcego. Wszystko zależy od tego, co połączymy z kolorem fioletowym.
Zostaw komentarz