Kreatywny pokój dzieci18 listopada 2016

Aranżacja pokoju dla jednego dziecka to pikuś w porównaniu do aranżacji pomieszczenia, w którym mieszka dwoje lub więcej małych ludzi. Tutaj nie ma kompromisów. Miejsca jest mało, a dla każdego malucha potrzebny jest jego własny kąt.

kreatywny-pokoj-dzieci-3

Aranżacja pokoju dla dzieci to wyzwanie przede wszystkim dla osób mieszkających w bloku. Zwykle jest to jedno, niewielkich rozmiarów pomieszczenie, w którym muszą stanąć łóżka, biurka, szafa i szafki na książki i ubrania. Wszystko się musi zmieścić na tych zaledwie kilkunastu metrach. Na szczęście pomieszczenia te są dość wysokie, a nasi najmłodsi członkowie rodziny – nie (przynajmniej na razie). Dlatego idealnym rozwiązaniem są łóżka ulokowane na różnych wysokościach. Można mówić o klasycznym łóżku piętrowym, ale ciekawszym rozwiązaniem będą asymetryczne łóżka na różnym poziomie a pod nimi biurka – dla wszystkich mieszkańców tego pokoju. W ten sposób mamy zapewnione miejsce do spania i do nauki. Stosując zasadę – jeden śpi wyżej, drugi w środkowej części na prostopadłej ścianie znajdzie się też miejsce na szuflady lub szafki na ubrania i książki. Pod wyższym łóżkiem możemy postawić dwa biurka, tak aby każde dziecko miało swój kąt do nauki. 

kreatywny-pokoj-dzieci-5

W małych pomieszczeniach, szczególnie w budownictwie z płyt betonowych, rozwiązaniem wartym rozważenia są pawlacze. Te szafki montowane przy suficie nie przeszkadzają nam w codziennych obowiązkach, a zapewniają miejsce na schowek dla wielu przedmiotów czy ubrań. Pamiętajmy jednak, że małe pomieszczenia, w których śpią i uczą się dwie osoby trzeba często wietrzyć. Mała ilość powietrza może nam szkodzić – nawet jeśli tego nie odczuwamy bezpośrednio, może pogorszyć nam się sen, zacząć boleć głowa itp. 

kreatywny-pokoj-dzieci-2

Aranżacja pokoju dla dzieci w domu lub mieszkaniu o znacznie większych powierzchniach to również zabawa. Pomimo sporej przestrzeni, dobre ustawienie łóżek, biurek, szafek czy szaf gwarantuje dobre układy wśród rodzeństwa oraz prawidłowy rozwój dzieciaków. Musimy pamiętać, że każde dziecko jest wyjątkowe i indywidualne. Każdemu należy się jego własna przestrzeń do snu, nauki i zabawy. W pokoju dziecięcym z pewnością przestrzenie te będą wykorzystywane przez każdego, jednak powinno być raz, jasno powiedziane, co do kogo należy i w jakim zakresie. Takie granice budują w dzieciach odpowiedzialność, szacunek do innych czy poczucie własnej wartości. A o to powinniśmy dbać!

kreatywny-pokoj-dzieci-4

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

 

Oczywiście aranżując pokój nie zapomnijmy o elektryce. Przy każdym łóżku zamontujmy włączniki światła tak aby każdy, wygodnie mógł z nich korzystać. Dostęp do gniazdek również powinien być bezproblemowy dla każdego. Chowanie ich za szafkami z czasem okaże się niepraktyczne. Jeśli jeszcze nie wiesz, czy pokój dziecka będzie zaaranżowany w stylu klasycznym, minimalistycznym, skandynawskim czy popart – nic straconego. Dziś zamontuj system one.platform, a po wybraniu kolorów, materiałów i detali – dobierz pasujące do Waszego stylu ramki i przyciski dla włączników i gniazdek. To takie proste :)