Kuchnia w stylu prowansalskim13 czerwca 2017

Ciepła, jasna i przytulna. Taka właśnie jest kuchnia, urządzona w stylu prowansalskim czyli stylu nieco ze wsi, ale dzięki temu wprowadzającym do wnętrza mnóstwo słońca i sielskiego klimatu. 

prowansalska kuchnia (3)

prowansalska kuchnia (5)

prowansalska kuchnia (4)

Główne cechy wyróżniające styl prowansalski to jasne kolory, drewniana podłoga oraz meble a także pastelowe, często lawendowe akcenty. Kuchnia urządzona w stylu prowansalskim jest lekka i chętnie się do niej wraca, przede wszystkim dzięki lekkiemu designowi mebli, bielonym frontom połączonymi z jasno-drewnianymi blatami. Oczywiście fronty szafek są frezowane. Typowa dla prowansalskich aranżacji podłoga to długie, drewniane deski w naturalnym, często jasnym kolorze. Bardzo często w prowansalskiej kuchni można spotkać cegłę – jednak w białym wydaniu. Kafelki na ścianach, jak już są, wykonane są z gliny bez pomysłu i mają małe kształty (np. 10×10 cm). 

prowansalska kuchnia (2)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

W kuchni, poza miejscem do przygotowania posiłków nie może zabraknąć miejsca do ich spożywania. To wspólna rodzinna przestrzeń, w której zwykle dominuje okrągły stół i krzesła np. w stylu eames chair.  Całość dopełniają dodatki: pojemniki, słoiki, zdobione naczynia, obrusy czy ścierki. Naturalnie rosnąca lawenda, ale też jako lekko fioletowy motyw ozdobny będą pasować do prowansalskiej kuchni idealnie. Pamiętajmy aby nie zepsuć prowansalskiego klimatu źle dobranymi łącznikami i gniazdkami. W tym przypadku polecamy serię 1930 Rosenthal – idealnie okrągłą, lekką i pasującą do sielskich przestrzeni.