Ład i harmonia – styl Zen19 maja 2017

Dom czy mieszkanie powinno być oazą spokoju. Ład, harmonia, porządek, oszczędność i prostota wydają się być aktualne od wieków. Pomieszczenia zaaranżowane w stylu zen szczególnie oddają te cechy. 

styl-zen (4)

Wieki doświadczeń kulturalnych Japonii sprawiły, że styl zen oddaje we wnętrzach to co najlepsze zachowując przy tym umiar i prostotę. Pierwsze pomieszczenia aranżowane w tym stylu znaleźć można w świątyniach buddyjskich, a dokładniej w pomieszczeniach do medytacji zwanych shoin. Na zachodzie styl Zen zaczął być modny na początku lat trzydziestych XX wieku, kiedy to podróże po świecie stawały się dużo prostsze. Architekci z naszych regionów zaczęli inspirować się stylami nieznanymi dotychczas. Moda na zen trwa od tamtych czasów nieprzerwanie i szczególnie pasuje do dzisiejszych, minimalistycznych i nowoczesnych aranżacji. 

styl-zen (1)

Główną cechą stylu zen, a zarazem jej największym atutem jest brak zbędnych przedmiotów. Japończycy aranżujący wnętrza w stylu zen pozbywali się z domów wszystkiego, co w ich mniemaniu było zbędne. Nie ma tu miejsca na przysłowiowe chomikowanie, przez co a pomieszczeniach panuje ład i porządek połączony z pełną funkcjonalnością. Punktem charakterystycznym w pomieszczeniu zen jest niski stolik, wokół którego lata temu na matach zasiadali mnisi popijając herbatę. Dzięki temu pomieszczenie zyskiwało jeszcze więcej wolnej przestrzeni. Z europejskim akcentem styl zen łączy liczbę mebli i wolnej przestrzeni w pokoju. Oczywiście im mniej mebli tym lepiej. 

styl-zen (3)

Ważnym elementem stylu zen jest też materiał wykorzystywany w aranżacjach. Przede wszystkim drewno i kamień do budowania i wykańczania wnętrz. Natura jest też wzorem do ozdób i kolorystyki.Tradycyjny japoński dom z lekkimi przesuwanymi ścianami otwiera się na ogród, tworząc z nim spójną całość.  W naszym klimacie przesuwne ściany zastępowane są sporymi oknami tarasowymi. 

styl-zen (2)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Generalnie we wnętrzu powinno być jasno. Kolory natury jak zielony, brązowy, niebieski powinny stanowić akcenty dla stonowanych bieli, szarości i beżów. Skromne dekoracje z wzorami natury jak liście czy kwiaty to tylko detale dla całokształtu pomieszczenia. Nie przytłoczmy ich nowoczesnymi gniazdkami i łącznikami do świata. Prąd to domena nowoczesności a styl zen – tradycji i kultury. Idealnie sprawdzą się zatem łączniki i gniazdka o prostym, harmonijnym kształcie, wykonane z najwyższej klasy materiałów np. seria Berker by Hager R.3. Minimalistyczny kwadrat harmonijnie połączony z okrągłym przyciskiem to sedno stylu zen.