Lamperia – estetycznie i praktycznie3 października 2017

Dekorowanie ścian, tak jak i dobór oświetlenia czy podłogi oraz mebli, to wyzwanie dla każdego, kto szuka rozwiązań oryginalnych, nietuzinkowych i pięknych. Lamperia może okazać się nie tylko estetycznym wykończeniem ścian ale również praktycznym rozwiązaniem.

Lamperia to dekoracyjna okładzina dolnej części ścian. Może być wykonana z kamienia, marmuru czy stiuku a także drewna. Znane od dziesiątków lat, lamperie kiedyś uznawane były za atrybut ekskluzywności i dostojności pomieszczeń i jego mieszkańców ponieważ nie były (i dalej nie są) tanim rozwiązaniem. Aby zachować elegancję i piękny charakter lamperii a nieco obniżyć koszty obecnie często stosuje się farbę olejną w innym tonie od koloru ścian powyżej. Lamperie mogą być też ze sklejki lub z tapety, z listw lub paneli a także z płyt – to rozwiązanie króluje w stylu staroangielskim. Obydwie przestrzenie można oddzielić się wyraźnym elementem lub zostawić bez dekoracyjnego podziału. Często tak się dzieje, gdy dwa kolory kontrastują ze sobą. Lamperie mogą być wyższe lub niższe, mieć ciemny dół i jasną górę lub przeciwnie – jasny dół i ciemną górę. Wszystko zależy od tego, jaki efekt we wnętrzu chcemy uzyskać. 

Poza walorami estetycznymi, jest to praktyczne rozwiązanie aby zabezpieczyć ściany przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami. Stąd też lamperie najczęściej spotkać możemy w korytarzach, holach,  przedpokojach czy na schodach. Bez względu na styl aranżacji – pasować będą do nowoczesnych i klasycznych wnętrz. Najczęściej decydujemy się na tego typu rozwiązanie w małych pomieszczeniach, w których o zabrudzenie ścian nie trudno. Szczególnie gdy mamy małe dzieci i/lub zwierzęta. 

W lamperii łatwo schować kable i dostosować wysokość gniazdek oraz łączników do potrzeb mieszkańców. W każdym wypadku, produkty Berker by Hager będą pasować idealnie. My do aranżacji zaproponowaliśmy prostą lecz funkcjonalną i elegancką serię B.kwadrat.

Źródło zdjęć: www.pinterest.com