Łódź Design Festiwal 201811 października 2017

W dniach 3 – 8 października w Łodzi odbyła się 11. edycja Łódź Design Festival. W tym roku pod hasłem OD.NOWA można było wziąć udział w wystawach, wykładach czy panelach dyskusyjnych podczas których zastanawiano się nad współczesnym wzornictwem oraz projektowaniem na nowo i od nowa. 

 

Łódzkie wydarzenie jest największym w naszej części świata festiwalem związanym z projektowaniem. Prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne i architekturę, aż po modę. Na swój sposób wskazuje kierunki, edukuje oraz prezentuje światowe trendy. Podczas festiwalu, jak co roku odbyły się dwie główne wystawy: New Old – projektowanie dla nas w przyszłości oraz Miejskie marzenia, a także wystawy towarzyszące: Polish Design Island 2017, The Best of Hungary, Mystery Things Museum, AccessAbility. Nie zabrakło również konkursu dla młodych projektantów “make me!”, strefy dla rodziców z dziećmi “edukreacja” oraz plebiscytu wyłaniającego najlepsze polskie projekty “must have”.

Festiwal w tym roku nawiązuje do dość trudnego tematu, jakim jest starzejące się społeczeństwo. Wiele ciekawych pomysłów i rozwiązań ukazało, jak świat zmienia się na przestrzeni lat i czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości. “Najnowsze dane wskazują, że w 2050 roku w miastach będzie mieszkać nawet 75% ludności. Zatem przestrzeń do życia i dostępne zasoby stale się kurczą, dlatego to dobry czas, by nauczyć się nimi dzielić. Jak? Dobrym rozwiązaniem są właśnie aplikacje, które uczą „współdzielenia”, Blablacar lub Airbnb” – Natalia Paszkowska z pracowni WWAA. Nie zabrakło również dyskusji na temat trendów światowych. Już po raz 15 Globalne Centrum Estetyczne AkzoNobel we współpracy z ekspertami opracowało Kolor Roku 2018. Podczas wykładu Heleen van Gent, Dyrektor Artystyczna Globalnego Centrum Estetycznego AkzoNobel ogłosiła, że jest nim różowy brąz – czyli subtelny i ciepły odcień różu, który nawiązuje do natury, drewna i domowego ogniska. Naszym zdaniem seria Berker by Hager 1930 – idealnie pasuje do koloru roku 2018 i tematu przewodniego festiwalu OD.NOWA.

Ponadto podczas Łódź Design Festival międzynarodowi reprezentanci znanych marek oraz niezależni eksperci dyskutowali na temat trendów w aranżacji wnętrz a także poruszyli trudne tematy designu generatywnego, przemysłu 4.0, gospodarki okrężnej oraz wpływu powszechnie używanych materiałów wnętrzarskich na jakość powietrza w naszych domach czy biurach. Gośćmi specjalnymi festiwalu byli m.in. włoski architekt Renato Rizzi, który pracował przez 10 lat w Nowym Jorku w pracowni Petera Eisemana, a obecnie wykłada na Uniwersytecie IUAV w Wenecji. A także Jenny B. Osuldsen z Snøhetta studio – ta ceniona pracownia zatrudnia 180 osób z 30  krajów. 

Źródło zdjęć: www.dulux.com i www.lodzdesign.com