Loft – jego cienie i blaski31 stycznia 2017

Styl loftowy w ostatnim czasie zyskał wielu zwolenników. Wykorzystywany jest w aranżacji domów, mieszkań, biur, restauracji, klubów, hoteli i gdzie się tylko da.  Ten prosty lecz oryginalny styl, pasuje do XXI wieku lecz posiada nutę historii w tle.

styl-loftowy (1)

Lofty, to wysokie pomieszczenia fabryk z poprzedniego wieku. W USA bardzo często przekształcano te powierzchnie na mieszkania gdzie koszty były stosunkowo niskie. Z tego również powodu lofty nie były idealnie wykańczane i aranżacja wyglądała jak połączenie elementów które pozostały po fabryce, z częściami odnowionymi. I choć lata temu ten styl wydawał się należeć do osób o niskich zarobkach, studenciaków czy osób, które chcą wystartować w nowym mieście – z czasem zainspirował śmietankę projektantów i stał się odrębnym trendem w świecie aranżacji wnętrz.

styl-loftowy (5)

Duże przestrzenie, wysokie loftowe pomieszczenia i minimalistyczne dekoracje – oto podstawowe cechy stylu loftowego. Nie przez przypadek kojarzy się wam on ze stylem industrialnym. W zasadzie to dwie nazwy dla tego samego nurtu dekoracji wnętrz. Określenie loftu pochodzi z anglojęzycznych krajów i oznacza dosłownie strych. W prostym polskim tłumaczeniu mówilibyśmy zatem o stylu stychowym, jednak w naszym kraju nie kojarzyłby się on z powojennymi fabrykami, stalowymi dodatkami, cegłą i surowym klimatem. Stąd też postało określenie industrialnego, które oddaje w pełni smak i zapach stylu o którym mowa. 

styl-loftowy (3)

W stylu loftowym ważne jest podkreślenie elementów naturalnie znajdujących się we wnętrzu. Czy to będzie odkryta, ceglana ściana, podłoga betonowa, stalowa balustrada czy kable i rury widoczne w każdym pomieszczeniu – to zależy od nas co z nimi zrobimy. Jednak chcąc zachować indsustialny, loftowy, surowy klimat elementy te powinniśmy podkreślić a nie chować. Jeśli budujemy dom, który chcemy utrzymać w tym klimacie warto już na etapie projektowania zadbać, aby pewne akcenty pasowały do całości jak np. stalowe schody, sufity bez tynku, ceglana ściany, odsłonięta instalacja gazowa… A całość na końcu podkreślić serią Berker by Hager B.IQ o zimnym, stalowym wyglądzie.

styl-loftowy (4)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com