Marimekko – wzorzysty styl aranżacji28 kwietnia 2017

Wyraziste, uproszczone wzory i intensywna kolorystyka to cechy główne stylu Marimekko. Idealnie dopasowane do mody minimalistycznej czy nowoczesnej, styl ten nadaje wyrazu każdemu z wnętrz.

STYL-MARIMEKKO (2)

Styl Marimekko (co po fińsku znaczy sukienka dla Marii), jest zaimplementowaniem wzorów tkanin firmy Marimekko do powojennej, smutnej i szarej Finlandii. Niedługo później, wzory i kolory stylu ogarnęły cały świat dając nadzieję, uśmiech i energię po ciężkich czasach wojny. Wszystko zapoczątkowali Armi i Vitjo Ratia, którzy po założeniu firmy zaprosili do współpracy artystów którzy przygotowali kolekcję tkanin w wyraziste wzory. Sukces jednak przyszedł dopiero, gdy w sukience Marimekko wystąpiła żona kandydata na prezydenta USA Jacqueline Kennedy. Z czasem motywy zostały wykorzystane również we wnętrzach na naczyniach, zasłonach czy obrusach.

STYL-MARIMEKKO (3)

Znane ze stylu Marimekko wzory to na przykład rozwinięte kwiaty maku, plastry pomarańczy które gęsto pokrywają gładkie tło. Również popularne są, nieco dziecinnie malowane drzewa, samochody czy wizerunki postaci. Motywy geometryczne czy abstrakcyjne również można odnaleźć w stylu Marimekko, choć nie są już tak popularne. Całość skąpana jest w intensywnej, radosnej kolorystyce. Najpopularniejsze są czyste, żywe czerwienie, zielenie, błękity i żółcie na białym tle. Przez to wydają się być jeszcze bardziej dosadne. Styl Marimekko często sięga również do innych stylów, szczególnie do op-artu czy pop-artu, którego twórcy szukali wzorców artystycznych wśród zwykłych przedmiotów codziennego użytku i na ulicach wielkich miast.

STYL-MARIMEKKO (1)

We wnętrzach styl Marimekko oddaje charakter mieszkańców ponieważ różnorodność wzorów i kolorów daje wiele możliwości aranżacyjnych. Idealnie sprawdzi się do minimalistycznych pomieszczeń, gdzie do tej pory panowała prostota i spokój. Odpowiednio dobrane akcenty z wzorami stylu Marimekko, jak na przykład pościel czy zasłony, klosze lamp czy serwetki mogą sprawić, że wnętrza staną się jedynymi w swoim rodzaju. Jednak z intensywnością wzorów i kolorów również nie warto przesadzać, dlatego jeśli np. zdecydujecie się na tapetę w stylu Marimekko, dobierzcie do niej klasyczne, proste i eleganckie łączniki i gniazdka z serii B.kwadrat. Wówczas zapanuje ład i porządek wśród intensywności i różnorodności wnętrza.

STYL-MARIMEKKO (4)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com