Miękkie rozwiązania: aksamity, zamsze, plusze25 kwietnia 2017

W świecie, w którym prym wiodą minimalistyczne, nowoczesne wnętrza – nie ma miejsca na przytulne materiały. Na szczęście tendencja do projektowania ‘zimnych’ przestrzeni przestaje być już popularna a jej miejsce zajmuje powrót do zamszów, aksamitów i pluszu. 

zamsz-plusz-aksamit-miekkie-materialy (4)

Niby ciężkie i grube tekstylia, jednak w połączeniu z surowym drewnem, zimną stalą czy prostą bielą powodują, że minimalistyczne przestrzenie nabierają przytulności. Stają się bardziej przyjemne. Zatem jeśli znudziły Ci się wnętrza białe-szare-czarne, utrzymane w tonacji zimnej, warto sięgnąć po aksamit, plusz czy zamsz. Niewielką rewolucję w pomieszczeniu wprowadzą aksamitne zasłony, pluszowe abażury i narzuty czy welurowe naklejki na ścian. Możemy je dobrać kolorystyczne do panujących już barw w pomieszczeniu albo zdecydować się na trochę więcej agresywności i wybrać intensywne bordo, granaty czy szczególnie polecane w tym roku odcienie zielonego i musztardy. Odpowiednio dobrane barwy, dzięki odwołaniom do natury tworzą poczucie harmonii i spokoju. 

zamsz-plusz-aksamit-miekkie-materialy (1)

Należy jednak pamiętać, że całość wystroju należy dograć pod względem kolorystycznym, zachowując spójność w doborze tkanin w myśl stylistycznej zasady: co za dużo, to niezdrowo. Jeśli zatem w naszym pokoju mamy już wzory i kolory, warto dodatki z zamszu, pluszu czy aksamitu utrzymać w jednolitej tonacji. Ciekawie będą też prezentować się gradientowe rozwiązania, w których to kolorystyka płynnie przechodzi z jasnej w ciemną. 

zamsz-plusz-aksamit-miekkie-materialy (3)

Aksamit, zamsz  czy plusz może się wydawać jeszcze dość odważnym posunięciem w aranżacji wnętrz, jednak widzimy coraz większą popularność tych materiałów. Może się zatem okazać, że za kilka lat będą wiodły prym w projektowaniu wnętrz, a my zawczasu zdecydujemy się na takie, nowoczesne rozwiązanie. Do miękkich materiałów pasować będzie seria 1930 Rosenthal przywołująca na myśl czasy pięknie zdobionych sukien z atłasów czy zamszów. Gdyby w XVI wieku była elektryczność, zapewne właśnie takie łączniki i gniazdka byłyby spotykane w aranżacjach. 

zamsz-plusz-aksamit-miekkie-materialy (5)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com