Mieszkanie dla seniora30 czerwca 2017

Czy jest sens remontować mieszkanie czy dom na stare lata? Oczywiście! Przecież bez względu na wiek cenimy sobie elegancję, oszczędność i funkcjonalność. Jeśli wcześniej nie było takiej możliwości, nawet będąc na emeryturze warto wyremontować pomieszczenia w których mieszkamy.

mieszkanie-dla-seniora (2)

Emerytura to dodatkowo dobry czas, aby własnymi rękami móc zrealizować wiele pomysłów. Mamy na to sporo czasu a jeśli wcześniej zaplanowaliśmy tą inwestycje, również fundusze nam na to pozwolą. Jak zatem powinno wyglądać mieszkanie dla osób starszych? Przede wszystkim NIE powinno być remontowane pod kątem młodszego pokolenia. Zdania typu “wyremontujemy dla dzieci, żeby miały po nas coś wartościowego” to zdecydowanie nieprawda. Młodsi wolą po swojemu zrealizować remont, a często jest tak, że wyremontowane mieszkanie będzie nam służyło jeszcze przez wiele lat.

mieszkanie-dla-seniora (3)

Jakie małe, lecz funkcjonalne elementy powinno zawierać mieszkanie dla seniora? Przede wszystkim niskie szafki – bez konieczności spinania się aby coś z nich wyciągnąć. Otwierane na dotyk dodatkowo ułatwią prace w kuchni czy łazience. Niskie łóżko, lecz nie za niskie, z odpowiednim materacem i możliwością regulacji wysokości ustawienia tułowia lub nóg względem podłogi. Duży stół oraz krzesła z podłokietnikami, które ułatwiają siadanie i wstawanie. W łazience warto aby znalazł się prysznic zamiast nieporęcznej wanny. Odpowiednia kolorystyka – kontrastowa lecz stonowana. Nie chodzi tu o zestawienie bieli z czerwienią lecz o odpowiednie dobranie ciemnych i jasnych barw tak, aby osoby którym się pogarsza wzrok dobrze widziały np. gdzie jest płyta i zlew a gdzie blat w kuchni.

 mieszkanie-dla-seniora (4)

Również zasada, że im mniej sprzątania tym lepiej będzie tutaj właściwa. W coraz starszym wieku, coraz mniej chce nam się sprzątać wokół siebie, dlatego już na tym etapie warto wybrać np. oszklone gabloty na rzecz półek na zdjęcia. Za szkłem kurzu będzie zdecydowanie mniej a tym samym mniej sprzątania. Na jasnej podłodze nie widać też tak brudu jak na ciemnej itd. Pamiętajmy też o detalach – włączniki światła powinny znajdować się na wygodnej wysokości oraz być umiejscowione tak, abyśmy bez problemu mogli z nich skorzystać (np. obok łóżka). Dodatkowo duża ich powierzchnia oraz kontrastowy kolor pozwolą na łatwiejsze funkcjonowanie. Polecamy prostą serię K.1 z ramką oraz przyciskiem w kolorze antracytu. 

mieszkanie-dla-seniora (5)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com