Modele BIM (3D)

Buil­ding Infor­ma­tion Mode­ling (BIM) to tech­no­logia, która wspiera mode­lo­wanie

i zarzą­dzanie infor­ma­cjami o budowie. Dzięki niej mamy dostęp do wirtu­al­nego obiektu, będą­cego cyfrową repre­zen­tacją plano­wanej inwe­stycji, który poza modelem 3D zawiera również wszystkie najważ­niejsze infor­macje.


Sprawdź nasze rozwią­zania
i pobieraj obiekty BIM

Wycho­dząc naprzeciw ocze­ki­wa­niom udostęp­niamy darmowe, cyfrowe modele BIM i pliki 3D naszych produktów
w najpo­pu­lar­niej­szych forma­tach, takich jak: 
Revit, ArchiCAD, Sket­chUp, 3ds Max, czy DWG. Pliki dostępne są dla osprzętu elek­tro­in­sta­la­cyj­nego Hager oraz Berker, ścien­nych systemów prowa­dzenia insta­lacji elek­trycz­nych, podło­go­wych systemów prowa­dzenia insta­lacji elek­trycz­nych under­floor oraz rozdzielnic elek­trycz­nych
i tele­tech­nicz­nych.

Naszym głównym celem jest ułatwienie Twojej codziennej pracy, a także uprosz­czenie procesu projek­to­wego, dzięki para­me­trycznym modelom BIM. Dlatego też udostęp­niamy przej­rzy­ście zbudo­wane biblio­teki BIM i plik 3D, dzięki którym możesz to osią­gnąć.

Obiekty BIM
dla osprzętu elek­tro­in­sta­la­cyj­nego

Tworzysz projekty insta­lacji elek­trycz­nych w Revit i szukasz właściwej rodziny gniazda, łącz­nika lub ściem­niacza? A może projek­tu­jesz w ArchiCAD i szukasz plików właśnie dla tego asor­ty­mentu? Skorzy­staj z naszej dedy­ko­wanej nakładki, dzięki której wybie­rzesz odpo­wiednią serię ramki, jej kolor, mate­riał, element centralny w dowolnej konfi­gu­racji i dodaj wyge­ne­ro­wany model do swojego projektu.

 

Pliki dostępne są również w innych, popu­lar­nych forma­tach takich jak Sket­chUp, 3ds Max, DWG, Collada, czy OBJ. 

Obiekty BIM
dla systemów prowa­dzenia insta­lacji elek­trycz­nych

Systemy prowa­dzenia insta­lacji elek­trycz­nych pozwa­lają na zapew­nienie odpo­wied­niej infra­struk­tury elek­trycznej
i tele­tech­nicznej nawet w najbar­dziej skom­pli­ko­wa­nych projek­tach. Sprawdź jak zapro­jek­tować podło­gowy system prowa­dzenia insta­lacji w prze­strze­niach biuro­wych oraz innych obiek­tach użytecz­ności publicznej. Pobierz obiekty Revit lub ArchiCAD.

Obiekty BIM
dla rozdzielnic elek­trycz­nych i multi­me­dial­nych

Podstawą systemu elek­trycz­nego jest rozdziel­nica. Pobierz para­me­tryczne rodziny Revit przy­go­to­wane dla rozdzielnic elek­trycz­nych oraz multi­me­dial­nych Hager i dodawaj je do swoich projektów. Dzięki odpo­wiednio zdefi­nio­wanym konek­torom elek­trycznym możesz tworzyć systemy elek­tryczne w Revit i dodawać do obwodów elementy takie jak oprawy oświe­tle­niowe, gniazda zasi­la­jące, czy łącz­niki. Wszystkie para­metry tech­niczne zostały ustan­da­ry­zo­wane
i oparte o przej­rzystą klasy­fi­kację ETIM. Pliki dostępne są
w dwóch wersjach języ­ko­wych – polskiej i angiel­skiej.


Biblio­teki CAD/BIM

Nasze pliki dla osprzętu elek­tro­in­sta­la­cyj­nego, systemów prowa­dzenia insta­lacji elek­trycz­nych oraz rozdzielnic dostępne są również na najwięk­szych porta­lach z plikami BIM/CAD w Polsce. Możesz pobierać je za darmo i bez ogra­ni­czeń z ARCHI­SPACE, ArchiUp oraz BIMo­bject.


Pobierz nasze
obiekty BIM                                                                                                  


Konfi­gu­rator Berker dla Auto­desk Revit

  • Konfi­gu­rator Berker dla Auto­desk Revit
    exe349,7 MB

Revit

Systemy prowa­dzenia insta­lacji elek­trycz­nych tehalit

Revit

Rozdziel­nice i obudowy Hager


ArchiCAD 

Systemy prowa­dzenia insta­lacji elek­trycz­nych tehalit

ArchiCAD 

Osprzęt elek­tro­in­sta­la­cyjny Berker


Sket­chUp 

Systemy prowa­dzenia insta­lacji elek­trycz­nych

3ds Max 

Systemy prowa­dzenia insta­lacji elek­trycz­nych

DWG

Systemy prowa­dzenia insta­lacji elek­trycz­nych



Często zada­wane pytania

  • Co to jest BIM?

    Obiekty BIM (mode­lo­wanie infor­macji o budynku, ang. Buil­ding Infor­ma­tion Mode­ling) to cyfrowe modele infor­macji o budynku, które zawie­rają infor­macje o jego projekcie, budowie i zarzą­dzaniu. Obecnie największą na świecie plat­formą do projek­to­wania 3D jest www.bimo­bject.com. Plat­forma obej­muje ponad 23 miliony obiektów 3D dla wszyst­kich popu­lar­nych programów CAD.

  • Jakie infor­macje zawiera obiekt BIM?

    Dane osadzone w obiekcie BIM mogą się różnić w zależ­ności od obiektu, ale najczę­ściej obej­mują nastę­pu­jące elementy:

     

    Geome­tria obiektu: jego kształt, wymiary, kąty i właści­wości geome­tryczne. Infor­macje te są wyko­rzy­sty­wane do tworzenia modeli 3D budynku i okre­ślania loka­li­zacji różnych elementów.
    Właści­wości fizyczne obiektu: jego masa, gęstość, obję­tość, odpor­ność termiczna i akustyczna, prze­wod­ność elek­tryczna itp. Właści­wości te można wyko­rzy­stać do mode­lo­wania fizycz­nego zacho­wania budynku.
    Elementy obiektu: ściany, drzwi, okna, sufity, podłogi, schody itp. Infor­macje te mogą obej­mować wymiary, mate­riały, właści­wości fizyczne i specy­fi­kacje produk­cyjne.
    Dane opera­cyjne: obiekty BIM mogą również zawierać infor­macje doty­czące eksplo­atacji budynku i zarzą­dzania nim, takie jak dane doty­czące charak­te­ry­styki ener­ge­tycznej, infor­macje doty­czące konser­wacji, harmo­no­gramy konser­wacji, instrukcje obsługi itp.
    Meta­dane: infor­macje o własności, daty utwo­rzenia, autorzy, prawa dostępu i infor­macje o wersji.


    W skrócie, dane osadzone w obiekcie BIM są bardzo zróż­ni­co­wane i mogą obej­mować infor­macje geome­tryczne, fizyczne, elementów, opera­cyjne i meta­dane. Dane te są wyko­rzy­sty­wane do mode­lo­wania budynku, plano­wania jego budowy, moni­to­ro­wania jego wydaj­ności i zarzą­dzania jego eksplo­atacją.

     
  • Jakie są zalety korzy­stania z BIM?

    Korzy­stając z Buil­ding Infor­ma­tion Mode­ling (BIM), możesz reali­zować swoje projekty szyb­ciej, wydaj­niej i z zacho­wa­niem wyso­kiej jakości. Model BIM pozwala na zebranie wszyst­kich infor­macji o inwe­stycji budow­lanej w jednym cyfrowym modelu, który może być używany od projektu do reali­zacji. Konflikty można ziden­ty­fi­kować i rozwiązać na wcze­snym etapie, co pozwala zaosz­czę­dzić czas i pieniądze. BIM promuje również współ­pracę między wszyst­kimi uczest­ni­kami inwe­stycji oraz zapewnia przej­rzy­stość i jasność wszyst­kich decyzji.

     

    Korzyści ze stoso­wania BIM są wielo­rakie:

     

    - Lepsza współ­praca i koor­dy­nacja między różnymi inte­re­sa­riu­szami zaan­ga­żo­wa­nymi w inwe­stycję budow­laną, w tym archi­tek­tami, inży­nie­rami, wyko­naw­cami i właści­cie­lami. Pomaga to uniknąć błędów i opóź­nień.

     

    - Lepsza jakość i dokład­ność. BIM pozwala na dokład­niejsze i bardziej szcze­gó­łowe zapro­jek­to­wanie budynku, co może poprawić jakość inwe­stycji. Można szyb­ciej wychwycić błędy projek­towe i łatwiej wpro­wa­dzać zmiany.

     

    - Redukcja kosztów budowy poprzez iden­ty­fi­kację poten­cjal­nych problemów przed rozpo­czę­ciem prac na budowie. Pozwoli to uniknąć opóź­nień i zmian wpro­wa­dza­nych w ostat­niej chwili.

     

    - Efek­tyw­niejsze zarzą­dzanie zaso­bami potrzeb­nymi do budowy, takimi jak mate­riały, sprzęt czy siła robocza.

     

    - Lepsza wizu­ali­zacja i symu­lacja budynku w 3D, która może pomóc inte­re­sa­riu­szom lepiej zrozu­mieć inwe­stycję. Symu­lacje mogą być również prze­pro­wa­dzane w celu oceny efek­tyw­ności ener­ge­tycznej, bezpie­czeń­stwa poża­ro­wego, wenty­lacji itp.

     

    - Ulep­szone zarzą­dzanie konser­wacją i zaso­bami dzięki śledzeniu infor­macji o wypo­sa­żeniu i mate­ria­łach wyko­rzy­sty­wa­nych przy budowie.

     
  • Jaka jest różnica między BIM a CAD?

    BIM służy do tworzenia modelu budynku, na podstawie którego można gene­rować rysunki. CAD to skrót od Computer Aided Design (projek­to­wanie wspo­ma­gane kompu­te­rowo) i opisuje proces tworzenia rysunku.

  • RFA czy IFC?

    RFA (ang. Refractor File Archive) to format pliku specy­ficzny dla Auto­desk Revit.

    IFC (ang. Indu­stry Foun­da­tion Classes) to otwarty stan­dard cyfro­wego opisu modeli budynków.

     

Jeśli potrze­bu­jesz jakiegoś pliku, a nie jest on obecnie dostępny w naszej bazie, skon­taktuj się z nami. Stale posze­rzamy naszą ofertę cyfro­wych modeli.