Nastoletni pokój17 lutego 2017

Pokój dla niemowlaka różnić się będzie od pokoju dziecka a jeszcze bardziej od pokoju dla nastolatka. Każdy wiek ma bowiem swoje przywileje ale i obowiązki. Kiedy w domu dzieci zaczynają dojrzewać, potrzebują nie tylko miejsca do nauki, ale i przestrzeni prywatnej – tak jak każdy z nas.

pokoj-nastolatka (5)

Kiedy młody człowiek wchodzi w okres dojrzewania, potrzebne mu jest nie tylko wsparcie i zrozumienie rodziców (ponad wszelką wątpliwość dziecka), ale również przestrzeń która będzie należeć ‘tylko do niego’. Jeśli tylko jest taka możliwość, powinniśmy wydzielić w domu pokój i przeznaczyć go tylko dla dorastającego dziecka. Może być najmniejszy z wszystkich, nieustawny, ciemny i brzydki – ale będzie należeć tylko do niego, będzie jego świątynią i pierwszym w życiu miejscem za które w pełni odpowiada. 

pokoj-nastolatka (2)

Aranżacja pokoju dla nastolatka to rzecz, która wbrew pozorom nie powinna zostać sama sobie. Gust młodzieży jest zdecydowanie inny niż nasz a co ważniejsze, nasze dzieci nie znają jeszcze wszystkich możliwości, nie mają rozbudowanej wyobraźni przestrzennej i mogą się zgubić w podejmowaniu decyzji o wystroju pokoju. W rezultacie powstanie nieestetyczny misz-masz na zasadzie – będzie w pokoju wszystko co mi się podoba, a niekoniecznie pasuje. Samodzielna aranżacja pokoju przez dziecko to dobry moment aby nauczyć go podstawowych zasad dekoracji. Warto zatem przyjąć taktykę “ja ci pokażę co możesz, a ty zdecyduj co chcesz”. 

pinterest

Określ zatem budżet jaki możecie przeznaczyć na pokój dziecka. Warto aby kwota była niezbyt duża, wymuszająca w młodym człowieku samoorganizację lub oszczędność na przedmioty, o których marzy. Następnie umówicie się, że pokój będziecie najpierw projektować na makiecie – np. na kartce formatu a2 będziecie wklejać inspiracje do pokoju i wspólnie omawiać każdy szczegół. Możecie to robić również wirtualnie tworząc np. wspólną tablicę na pintereście (zaglądnijcie też na nasz profil w pinterest.com). W międzyczasie możecie szukać w sklepach rozwiązać, które pasują do aranżacji i budżetować (wyceniać) cały projekt. Na koniec dopiero decydujcie, co się w pokoju znajdzie a z czego trzeba będzie zrezygnować.

pokoj-nastolatka (1)

Na koniec warto zrobić dziecku niespodziankę i np. dokupić mebel o którym marzy a na którego nie starczyło pieniędzy w budżecie lub też dopracować szczegóły wymieniając wszystkie ramki i gniazdka w pokoju na nowe. Polecamy wam nowoczesną serię Berker by Hager R.1 wykonaną z różnego rodzaju tworzywa. Ramka może być drewniana, betonowa, biała czy stalowa – wybierzcie tą, która będzie najbardziej pasować do wizji pokoju waszego nastolatka!

pokoj-nastolatka (3)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com