Nie – królewski styl aranżacji24 lutego 2017

Potrzeba sporo dowagi, aby zaaranżować mieszkanie inaczej, niż stanowią ówczesne nurty. Ten fakt nie zmienia się od lat. Dlatego tak podziwiamy styl Chippendale, który w swoich czasach jak i obecnych wybija się ponad panujące standardy.

styl-chippendale (2)

Nazwa stylu Chippendale pochodzi od nazwiska znanego w XVIII wieku artysty stolarza – Thomasa Chippendale. W tym czasie każdy popularny styl aranżacji nazywany był od nazwiska panującego wówczas monarchy np. styl Gustawiański, styl Ludwikański. Jedynie Chippendale wybija się z kanonu wówczas standardowych aranżacji – zarówno pochodzeniem jak i stylem a przede wszystkim wygodą. Tworzone meble to pogranicze gotyku, baroku, rokoko i sztuki chińskiej. Sprytne połączenie nurtów, swobodna ich interpretacja sprawiły, że meble projektu Thomasa Chippendale były nie tylko oryginalne, ale również eleganckie i lekkie. Co istotne – były też wygodne, i prawdopodobnie przez to stały się znane na całym świecie. Do dziś są kopiowane przez ebenistów (wytwórca mebli artystycznych fornirowanych i intarsjowanych).

styl-chippendale (5)

Co wyróżnia styl Chippendale?

Materiał – w oryginale Thomas Chippendale tworzył meble z drzewa mahoniowego. W XVIII wieku materiał ten był bardzo ceniony, kojarzony z luksusem i elegancją ze względu na czerwonawą barwę i piękny połysk po wypolerowaniu. 

Zdobienia – meble z litego drewna zwykle ozdabiano rzeźbami z hebanu lub drzewa różanego. Chiński styl, pomimo że dopasowany do europejskich rozmiarów nadal był ozdabiany np. daszkami w formie pagody, kratownicami, klasycznymi dla tego nurtu dekoracji. Meblom nawiązującym do gotyku dodawano ozdoby typowe dla średniowiecznej architektury – np. sekretarzyki i kredensy były dekorowane ażurami, wieżyczkami itp.

Kształt – pomimo, że meble nawiązywały  do znanych nurtów w aranżacji wnętrz to mieszkanie ich sprawiło, że są one do dziś wyjątkowe. Oczywiście w stylu Chippendale nie były przesady, a wyśrodkowanie, smak i elegancja. Można jednak dopatrzyć się w meblach inspiracji w dwóch albo trzech stylów. Często odnaleźć można nawiązania do stylu rokoko, gdzie prym wiodą miękkie, faliste krawędzie.

styl-chippendale (4)

Thomas Chippendale nie bał się krytyki czy pogardy. Tworzył to, co potrafił z jedyną dla siebie wizją. Potrzeba dużo odwagi aby przeciwstawić się kanonom piękna, panującym na salonach. Dziś, gdzie panuje wszech obecnie styl minimalistyczny, nowoczesny, skandynawski czy industrialny – zaaranżowanie wnętrz w stylu Chippendale to również szalony pomysł jak w czasach jego świetności. Może się to jednak opłacić – nasz dom będzie niepowtarzalnym miejscem, które może zostać zauważone i docenione przez znanych aranżatorów wnętrz.

styl-chippendale (3)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

 

W przykładach aranżacji zastosowaliśmy naszą serię Berker by Hager Glasserie – ze szklanymi ramkami. Nie jest przecież powiedziane, że styl Chippendale musimy odwzorować w każdym detalu. Nowoczesne, lecz lekkie i eleganckie wykończenie gniazdek i łączników to idealny pomysł na swoją własną aranżację.