Styl, który od lat zachwyca swoją prostotą, oszczędnością i minimalizmem nie jest jakby mogło się wydawać wytworem nowoczesnej kultury. Nie mówimy tu, bowiem o stylu minimalistycznym czy industrialnym, ale zdecydowanie bardziej głębokim. Stylu wypracowanym wieki temu przez buddyjskich mnichów – Stylu ZEN.

Zen, czyli cicha medytacja, religijna kontemplacja to nurt buddyzmu, który w pełni rozwiniętą formę uzyskał w Chinach. Jest filozofią, w której najważniejsza jest pustka. Słowo “zen” oznacza jednocześnie stan najwyższego oświecenia jak i samą “niewypowiedzianą” naturę rzeczywistości. Nawiązuje do medytacji, w której człowiek powinien się wyciszyć, zrelaksować nie posiadając w głowie żadnej myśli a jedynie błogą pustkę. To samo tyczy się aranżacji – ważniejsza jest pusta przestrzeń niż rośliny czy meble. We wnętrzach stylu zen trzeba stworzyć równowagę między tym, co potrzebne a tym, co zbędne. Wzorem do pierwszych pomieszczeń aranżowanych w stylu zen były pokoje do medytacji w buddyjskich świątyniach. 

zen-style-1

Charakterystycznymi cechami stylu zen są: maksymalna prostota, surowość i klarowność formy, oraz “gra z umysłem i postrzeganiem” oparta na paradoksalnych, przypadkowych skojarzeniach i podświadomie odbieranych impresjach. Stąd też we wnętrzach stosuje się stonowaną kolorystykę. Przeważają barwy ziemi: biele, beże, brązy, szarości, czerń, odcienie zgaszonej zieleni. Są to barwy spokojne i optymistyczne. We wnętrzach aranżowanych w stylu zen możemy spotkać dodatkowo akcenty w kolorach ognia (czerwień, żółć, oranż), będące synonimem życia i wszelkiej energii. Podłoga powinna być wykonana z naturalnego drewna w jasnym, ciepłym kolorze. Powinna być gładka, bez wzorów, mozaiki. Bliski kontakt z naturą poprzez bose stąpanie po drewnie to część filozofii zen. Mówiąc o materiałach wykorzystanych w aranżacji, do czynienia mamy szczególnie z drewnem, bawełną i kamieniem. Tutaj bambusowe miseczki wygrywają z porcelanowymi, surowa bawełna z jedwabiem… Pomieszczenia stylu zen mogą posiadać w zasadzie jeden rodzaj dekoracji – rośliny. Styl z chin reprezentuje przede wszystkim kwitnąca gałąź wiśni. Równie pięknie będą wyglądać drzewka bonsai lub pojedynczy kwiat w szklanym wazonie, wypełnionym kamieniami lub piaskiem. 

zen-style

Źródło zdjęć: www.jenniferrana.com

Styl zen możemy stosować, jako aranżację całego domu lub jedynie wybranego wnętrza np. sypialni czy salonu. Taka prostota wymaga również prostych i funkcjonalnych akcentów, dlatego szczególnie do pomieszczeń w stylu zen proponujemy nasze łączniki z serii R.3, które charakteryzują się dwoma najważniejszymi kształtami – kwadratem i kołem. Prostota kwadratu oraz pełność i nieskończoność klawisza w kształcie koła idealnie harmonizuje się z oazą spokoju, jaką zaprowadziliśmy we wnętrzu wykorzystując niepowtarzalny styl zen.