Ochłodź się – klimatyzacja w domu11 sierpnia 2017

W Polsce okres największych upałów przypada na dwa miesiące wakacji. Można odczuć wysokie temperatury od początku lipca do końca sierpnia, a szczególne upały to okres około miesiąca – od połowy lipca do połowy sierpnia. Czy warto zatem inwestować w klimatyzację?

klimatyzacja-inteligentny-dom (4)

A dlaczego nie? Przecież komfort mieszkania zapewnić nam może zimą kominek a latem klimatyzator. Jeśli tylko chcemy, warto zamontować taki sprzęt i nie przegrzewać się we własnym wnętrzu. Wszystko jest jednak kwestią ceny. Podczas decyzji o klimatyzatorze we wnętrzu musimy wziąć pod uwagę nie tylko jego cenę czy cenę montażu ale również koszty z jego późniejszą eksploatacją. Klimatyzatory kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ich cena zależy mocno od funkcji jakie pełnią. Te najtańsze chłodzą pomieszczenie, droższe mogą dodatkowo osuszać lub nawilżać powietrze a nawet je ogrzewać. 

klimatyzacja-inteligentny-dom (5)

Klimatyzatory dostępne w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego (cena ok. 200 – 300zł) przynoszą ulgę podczas upałów ponieważ wyposażone są w wentylator, który wprawia powietrze w ruch. Jest to chwilowa ulga dla osób przebywających w ich pobliżu. Nie mają one jednak możliwości utrzymania stałej, niższej temperatury w pomieszczeniu. Moc chłodnicza takich urządzeń do zastosowań domowych zwykle jest niewielka – producenci bardzo często nawet o niej nie informują. 

klimatyzacja-inteligentny-dom (2)

Jeśli jednak chcemy zainwestować w klimatyzatory z prawdziwego zdarzenia powinniśmy przeznaczyć na nie kwotę minimum 1000zł albo więcej. Drugie tyle będzie kosztować jego montaż, pod warunkiem że wybierzemy wersje montowaną na stałe. Najpopularniejsze klimatyzatory przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych to urządzenia działające tak jak lodówki. Ważne jest zatem wcześniejsze przygotowanie wnętrza pod klimatyzator aby uzyskać najlepsze efekty chłodzenia pomieszczenia. Ważna jest też decyzja o tym, czy klimatyzator ma być stacjonarny czy przenośny. Wydajność klimatyzatorów przenośnych jest na ogół mniejsza niż stacjonarnych i są one głośniejsze. Klimatyzatory często działają łącznie z systemem inteligentnego sterowania domem – warto wtedy pomyśleć o rozwiązaniu Berker by Hager Berker.Net

klimatyzacja-inteligentny-dom (3)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com