Mając możliwość budowania domu zwykle stajemy przed dużym dylematem dotyczącym jego wielkości. Niejednokrotnie nasłuchaliśmy się jak to w dużym domu jest dużo do sprzątania. Czy zatem decyzja o małej powierzchni jest właściwa?

Wybór projektu domu to nie lada wyzwanie dla każdego. Jedni mają sprecyzowane wymagania względem budynku takie jak np. ma być w stylu nowoczesnym lub tradycyjnym, ma być parterowy lub z poddaszem użytkowym, ma mieć salon połączony z kuchnią itp. Dla innych wybór projektu zależy od szacowanej ceny budowy, dopasowania do terenu działki czy materiałów z jakich ma być wykonany. Dla jeszcze innej grupy osób ważne jest aby budynek mieścił się w kryteriach rządowych, w ramach których można dostać preferencyjny kredyt czy dofinansowanie np. do budynków energooszczędnych. Stajemy jednak w pewnym momencie nad dylematem – jak duży powinien być nasz dom?

page-duzy-dom-1

Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy rozpoznać szczegółowo nasze potrzeby i oczekiwania względem budynku. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym ile faktycznie osób będzie w owym domu mieszkać. Jeśli jesteśmy młodym małżeństwem, możemy zakładać iż nasze dzieci będą z nami mieszkać średnio przez minimum 18 lat. Abyśmy mieli przestrzeń i komfort powinniśmy wówczas pomyśleć o nieco większym domu. Jeśli nasze dzieci już są starsze albo nawet dorosłe, wówczas budowa mniejszego budynku będzie uzasadniona. Jednak, jeśli nasza rodzina lubi często się spotykać i/lub przyjeżdżać na dłuższy czas aby u nas pomieszkać, wówczas decyzja o małym domku jest raczej nie trafiona. Nie chcemy przecież gościć przyjezdnych na sofie w salonie? Kolejnym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać planując wielkość domu jest to, czy poza ludźmi w domu będą przebywać też inne stworzenia. Tak, jest to pytanie ważne w momencie kiedy na przykład kochamy psy i planujemy ich mieć kilka. One też są członkiem rodziny i należy się im odpowiednia przestrzeń do życia.

Jak już określimy jak duży dom były wygodny do pomieszczenia wszystkich osób i zwierząt zastanówmy się na jak duży budynek możemy sobie pozwolić pod kątem finansowym. 140 metrowy dom będzie zdecydowanie o połowę tańszy niż budowa 300 metrowego domu. Kolejnie ogrzanie mniejszego budynku będzie bardziej ekonomiczne niż grzanie dużego. Do tego dochodzą jeszcze kwestie mniej oczywiste -np. w większym domu mamy więcej łazienek a to wiąże się z większym zużyciem wody. Nie mówiąc już o kosztach wykończenia jednej a trzech łazienek.

page-duzy-dom-2

Na koniec pozostaje nam odpowiedzenie sobie na pytanie – w jakiej przestrzeni żyje się nam lepiej. Są osoby, które lubią spędzać czas w małych, przytulnych pomieszczeniach. Z drugiej strony są osoby które potrzebują przestrzeni i miejsca do życia. Te argumenty również są ważne w wyborze wielkości budynku. Na tym etapie powinniśmy też wiedzieć, jaki styl chcemy utrzymać w pomieszczeniach. Do dekoracji tradycyjnych będą pasować mniejsze pomieszczenia, do aranżacji nowoczesnych – duże, otwarte przestrzenie. Zarówno w jednym i drugich nie ominie nas proces projektowania i realizacji elektryki – duży dom, dużo kabli, gniazdek i łączników, mały dom – mniej kabli, gniazdek i łączników. W obu przypadkach należy wybrać serię, która odda charakter mieszkańców budynku oraz podkreśli ich wyjątkowość. W kolekcji Berker by Hager można znaleźć łączniki pasujące zarówno do małych jak i dużych domów, do aranżacji tradycyjnych i nowoczesnych, kolorowych i stonowanych. Aby przekonać się, która seria łączników Berker by Hager pasuje do twojego domu zapraszamy do Kreatora Inspiracji, w którym możesz sprawdzić jak wybrany przez Ciebie łącznik będzie komponował się z wybraną kolorystyką i aranżacją wnętrza.