Oświetlamy poddasze14 lutego 2017

Domy z poddaszem użytkowym to rozwiązanie popularne od kilkudziesięciu lat. Kiedy wybieramy projekt, nie myślimy o szczegółach. W pewnym momencie jednak stajemy przed ważnym wyborem: oświetlenie poddasza – naturalne kontra sztuczne światło. 

oswietlenie-poddasza (3)

Oczywiście im więcej możliwości wprowadzenia do wnętrza naturalnego światła, tym lepiej. Nie od dziś wiadomo, że jego brak powoduje rozdrażnienie i zmęczenie. Naturalne oświetlenie padające z dużych przeszkleń wydobywa całą gamę wrażeń estetycznych dotyczących aranżacji. Nie zawsze jednak możemy sobie na takie rozwiązania pozwolić. Przede wszystkim okna dachowe nie należą do najtańszych. Szczególnie te duże. Ponadto, kąt pochylenia dachu i okien może powodować problemy z ociepleniem. Dach jest przecież odpowiednio izolowany przed deszczem i śniegiem. Okno to zaledwie kilka szyb, które mają nas chronić przed czynnikami zewnętrznymi. 

oswietlenie-poddasza (2)

Sztuczne światło zatem jest konieczne na poddaszu. Możemy wybrać wiele rozwiązań. Jeśli pomieszczenia są wysokie, lub szczyt dachu  łączy się w centralnej części – możemy pomyśleć o klasycznych lampach wiszących. Sprawdzą się one przede wszystkim w sypialni czy pokojach dziecięcych które najczęściej są ulokowane na poddaszu. W łazience polecamy oświetlenie punktowe, halogenowe. Daje ono możliwość oświetlenia pomieszczenia w różnych barwach – od zimnej bieli, przez ciepłe odcienie, po całkowicie kolorowe oświetlenie. Te ostatnie mogą być ciekawym rozwiązaniem np. przy wannie, gdzie barwa światła wprowadza dodatkową atmosferę w pomieszczeniu. Schody, niskie szafki, czy blaty robocze np.w  kuchni można doświetlić listwami LED, które nie tylko są funkcjonalne ale również trwałe. 

oswietlenie-poddasza (4)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Przy aranżacji wnętrz na poddaszu rozmieszczenie oświetlenia jest niemalże równie ważne jak rozmieszczenie łączników i gniazdek. Warto dobrze się zastanowić w którym miejscu będziemy montować włączniki światła aby wybór był praktyczny oraz funkcjonalny. Nie mogą być one przecież ani za nisko, ani za daleko. W propozycjach zastosowaliśmy serię TS Crystal Ball z przyciskiem wykonanym z kryształu Swarovskiego Crystallized™-Swarovski Elements. Ten ekstrawagancki włącznik przyciągnie uwagę i doda nieco elegancji do każdego pomieszczenia.