Praktyczne projektowanie: salon kosmetyczny21 kwietnia 2017

Projektowanie wnętrz to nie tylko domy i mieszkania. To również przestrzeń biurowo-usługowa. W tym przypadku ważne są różne aspekty aranżacji wnętrz, od funkcjonalności przez estetykę po atmosferę jaka wytwarzana jest w pomieszczeniu. I co ważne – wszystkie te elementy wpływają na nasz zarobek dlatego tak ważne jest ich skrupulatne dopasowanie. 

aranzacja-salonu-kosmetycznego (3)

Dzisiaj, na pierwszy ogień bierzemy pod uwagę aranżację salonów kosmetycznych. Są to miejsca szczególne, w którym musimy zwrócić uwagę nie tylko na praktyczne zaaranżowanie przestrzeni ale także samopoczucie klientek. Może się bowiem okazać, że jeden, źle dobrany akcent w pomieszczeniu sprawi, że klientki nie będą chciały korzystać z naszych usług ponownie. Jak więc zabrać się do projektowania salonu kosmetycznego? To wszystko zależy od lokalu jakim dysponujemy. Jeśli jest to dopiero budowane pomieszczenie mamy jeszcze możliwość zaplanować w których miejscach będzie przyłącz wody oraz prąd. Wówczas można powiedzieć – mamy dowolność aranżacji. Jeśli natomiast nasz salon kosmetyczny ma powstać w istniejącym pomieszczeniu, wówczas układ może zostać nam narzucony przez te przyłącza. 

aranzacja-salonu-kosmetycznego (2)

Drugim ważnym elementem jest dobór kolorystyki. Nie od dziś wiadomo, że kolory wpływają na nasze samopoczucie. Powodują też, że przestrzeń wygląda na większą lub mniejszą, brudną lub czystą, zimną lub ciepła. Jest to ważny element aranżacji salonu kosmetycznego, który powinien wyróżniać się schludnością. Odpadają kolory ‘brudne’ na rzecz bieli, beżów, pasteli w odpowiednich kombinacjach. Nie powinniśmy jednak łączyć zimnych kolorów z pastelami bo możemy niechcących stworzyć przestrzeń kojarzoną ze szpitalną – co również nie będzie dobrym rozwiązaniem. Dobrze, gdy kolory salonu kosmetycznego odpowiadają kolorystyce firmowej. Wówczas mamy spójność, a za ten i lepszą zapamiętywalność naszego biznesu. 

aranzacja-salonu-kosmetycznego (6)

Po trzecie – styl. Jak w każdej aranżacji i w przypadku salonów kosmetycznych możemy pokusić się o wybór różnego stylu. Podkreślą go dodatki, elementy wykończeniowe czy wzory zastosowane w salonie. Styl powinien oddawać nie tyle upodobania właścicielki, co klimat, w jakim lubią przebywać klientki. Z jednej strony może to być styl glamour, z kryształami swarowskiego i lustrami w pozłacanych ramach. Z drugiej delikatny styl skandynawski z ciepłą wełną i postarzanym drewnem. Pamiętajmy jednak, że może się okazać, że z naszego salonu glamour nie będą korzystać klientki z ‘przeciętnym’ budżetem ponieważ mogą obawiać się wysokich cen usług tylko spoglądając na wystawne dodatki we wnętrzu. Oczywistym jest, że klient powinien przywiązać wagę do jakości usług i relacji z kosmetyczką. Na trzecim miejscu jest jednak pomieszczenie w którym spędza te kilka godzin. Jeśli nie będzie pasować – jest duże prawdopodobieństwo, że poszuka innego salonu. Wybór jest ogromny, dlatego ważne jest aby każdy detal współgrał i tworzył piękną całość.

aranzacja-salonu-kosmetycznego (1)

Ostatni, ale nie mniej ważny jest akcent zapadający w pamięć. Nasi klienci muszą wyjść z salonu zadowoleni, ale muszą nas zapamiętać. Jeśli we wnętrzu znajdzie się jeden element, który przykłuje uwagę, odznaczy się na tle konkurencji i zachwyci – możemy być prawie pewne, że przywiązaliśmy klienta do naszego salonu. Będzie o nim opowiadał, a przez to będzie stanowił też formę reklamy. Może to być na przykład malunek na ścianie, rzeźba, obraz czy lustro w niespotykanej ramie. A może kącik w którym możemy poczytać książki z mini biblioteki podczas oczekiwania na swoją kolej?

aranzacja-salonu-kosmetycznego (4)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Dla projektujących salony kosmetyczne polecamy się szczególnie z serią generacji R. Jest elegancka ale też zmysłowa i praktyczna. Z pewnością dopasuje się do każdego wnętrza salonu kosmetycznego.