Praktyczne projektowanie: warsztat mechaniczny16 maja 2017

Projektowanie pomieszczeń usługowo – biurowych to wyzwanie. A jeszcze trudniej, gdy konieczne jest połączenie funkcjonalnych przestrzeni w których wykonujemy usługę z pomieszczeniami w których przyjmujemy klientów. Taki właśnie powinien być warsztat samochodowy. Na co zwrócić uwagę podczas jego projektowania?

praktyczne-projektowanie-warsztat-mechniczny (4)

Przede wszystkim w pierwszym momencie ważne jest aby wszystkie niezbędne narzędzia były dostępne dla pracowników oraz miały dostęp do potrzebnych zasobów np. wody czy prądu. Ważne też aby sięgały do miejsc przeznaczonych na samochody – to wydaje się być oczywiste. Drugim krokiem, kiedy wiemy już gdzie co będzie rozlokowane jest dobór odpowiedniej kolorystyki. Nie tylko w biurze ale też na warsztacie warto utrzymać barwy firmowe, jednak ważne jest też aby zwrócić uwagę na kolorystykę sprzętu jaki będzie dominował. Podnośniki czy inne duże sprzęty mogą mieć kolorystykę narzuconą przez producenta – i warto o tym wiedzieć i pamiętać. Trudnym zadaniem jest dobrać tak barwy aby połączyć te ‘zastane’ z tymi które chcemy wprowadzić do warsztatu. Dodatkowo miejsce to powinno sprawiać wrażenie czystego, stąd też kolorystyka płytek czy ścian powinna być jasna i łatwa w utrzymaniu czystości. 

praktyczne-projektowanie-warsztat-mechniczny (2)

Drugim pomieszczeniem, częściej odwiedzanym przez klientów będzie biuro obsługi klienta. Tutaj powinniśmy się pokusić o trochę finezji. Tak aby klienci wychodząc od nas zapamiętali pomieszczenie dzięki kolorystyce i dodatkom. W warsztacie samochodowym warto podkreślać swoje pasje i gdy np. właściciel czy pracownicy interesują się żużlem, motocyklami czy driftingiem warto takie akcenty zastosować w biurze obsługi klienta. Wówczas odwiedzające nas osoby nie tylko będą się dobrze czuć ale będą też przekonane, że osoby tu pracujące wykonują swój zawód z pasją i zaangażowaniem. Detale które podkreślą wyjątkowość miejsca to również gniazdka i włączniki. Jeśli warsztat chce pokazać się od strony nowoczesnej, warto aby system sterowania budynkiem również był zamontowany i wykorzystana np. seria Berker B.IQ.

praktyczne-projektowanie-warsztat-mechniczny (3)

praktyczne-projektowanie-warsztat-mechniczny (5)

Oczywiście nie możemy zapomnieć o podstawowych cechach funkcjonalnych pomieszczenia i jeśli przestrzeń na to pozwala warto aby była wygodna poczekalnia oraz miejsce do bezpośredniej rozmowy z obsługą warsztatu. Idealnie gdy z pomieszczenia biurowego widać co dzieje się na warsztacie i klient może podglądnąć progres pracy przy jego samochodzie. Warsztat może być prostym wnętrzem lub nowoczesnym biurowcem – bez względu na to co wybierzemy, pamiętajmy aby utkwić naszym klientom w pamięci zarówno miłą atmosferą, dobrą obsługą ale też akcentem wnętrza!

praktyczne-projektowanie-warsztat-mechniczny (1)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com