Pułapki aranżacji wnętrz9 maja 2017

Chyba każdemu marzy się mieszkać w miejscu, które będzie miało w sobie to coś, czego zazdrościć nam będą znajomi i rodzina. Jeszcze bardziej będziemy szczęśliwi, gdy to coś uchwycimy podczas aranżacji sami. Na co jednak uważać podczas projektowania wnętrz?

pulapki aranzacji wnetrz (5)

Na te pułapki wpadamy bardzo często nie mając doświadczenia w aranżacji wnętrz. Jeśli nie jesteśmy zawodowymi aranżatorami, powinniśmy się mieć na baczności i bardzo skrupulatnie budować wygląd wnętrz pokoi, kuchni czy łazienki. Małe błędy mogą zaważyć na całym wyglądzie, a przemyślane dodatki sprawić że uchwycimy we wnętrzu to coś, co zachwyci gości za każdym razem gdy nas odwiedzą. Co jest tak szczególnie mylonego podczas projektowania? Po pierwsze wybieramy kolory ścian (i je malujemy) a dopiero później dobieramy resztę elementów. To błąd nr 1! Powinniśmy zacząć od wyboru tekstyliów czyli najpierw meble a dopiero później kolor ścian. Czasem wystarczy, że pomylimy się w jednej tonacji i całą aranżację łeb weźmie. Ponadto dużo łatwiej dobrać odpowiednią kolorystykę ścian do posiadanych mebli niż odwrotnie. 

pulapki aranzacji wnetrz (2)

Błędem będzie też wybranie mebli i farby do ścian w tym samym kolorze. W ciągu dnia pomieszczenie jest w różny sposób oświetlone i przez to może okazać się, że raz pomieszczenie jest mdłe i nijakie, a następnie posiada zbyt wiele odcieni tego samego koloru. Pamiętajmy też, aby w pomieszczeniu nie było tylko jednego punktu oświetlenia. To klasyczny błąd nr 2. Jedno źródło światła to zdecydowanie za mało! Nie tylko ze względów estetycznych ale i praktycznych. Złe oświetlenie to nie tylko brak funkcjonalnego jego zastosowania. W dłuższym czasie może się przyczynić do pogorszonego nastroju a nawet zdrowia.

pulapki aranzacji wnetrz (7)

Co więcej, wybór designerskich rozwiązań ponad ich funkcjonalność również będzie mieć opłakane skutki. Błąd nr 3 który popełniamy to zachwycanie się (i kupowanie) pięknymi przedmiotami, które w praktyce powodują dyskomfort a z czasem po prostu przestają nam odpowiadać. Oczywiście najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz są bardzo ważne, ale warto decydować się na nie w kontekście kupna dodatków a nie głównych mebli, które później trudno zmienić. Wnętrza z gazet zachwycają, ale nie ma w nich odrobiny życia – w naszym domu powinno być inaczej. Błędem nr 4 jest wykorzystanie wielu stylów aranżacji. Oczywiście nie mowa tu o inspirowanie się i czerpanie z wielu nurtów a raczej brak zdecydowania i konsekwencji. Jeśli zdecydujemy się, że pasuje do nas styl minimalistyczny w połączeniu z ciepłem Skandynawii to nie wprowadzajmy na siłę jeszcze industrializmu, anglicyzmu i popartu. Tego będzie po prostu za dużo.

pulapki aranzacji wnetrz (4)

Układ pomieszczeń i rozstaw mebli to również najczęstsze błędy podczas aranżacji. Błąd nr 5 – za dużo mebli, błąd nr 6 – meble tylko przy ścianach. Wiele osób na siłę chce zapełnić przestrzeń ustawiając kolejne stoły, stołki, komody i szafki. Mniej znaczy więcej jak głosi przysłowie. Warto zatem zdecydować się na jeden większy narożnik czy dwie mniejsze sofy na środku salonu niż milion puf i foteli. Musimy też pamiętać o detalach. Nic nie popsuje tak wyglądu pomieszczenia jak stary, zniszczony włącznik czy gniazdko na nowo odmalowanej ścianie. W dobrym projektowaniu liczy się detal, nie zapominajmy! A do wyboru mamy szeroką gamę serii Berker by Hager.

pulapki aranzacji wnetrz (1)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com