Rdza w modzie31 października 2017

Czerwony, brudny kolor może się wydawać niezbyt odpowiedni do wnętrza. Nic bardziej mylnego. Coraz większą popularnością cieszy się aranżacja, gdzie w sposób przemyślany i estetyczny wkomponowana jest mało popularna rdza.

Czym jest rdza? To niejednolita warstwa na produktach z żelaza i jego stopów (np. stali) powstała podczas ich utleniania w wodzie, gruncie czy wilgotnej atmosferze. Jest to zniszczona powierzchnia metalu zwana również korozją. Przybiera kolor brudnoczerwony, z elementami pomarańczowego czy żółtego. Zwykle zardzewiała powierzchnia chropowata, o widocznej strukturze. Rdza idealnie pasuje do wnętrz projektowanych w stylu industrialnym gdzie stalowe i betonowe powierzchnie wiodą prym. W porównaniu do szarych rozwiązań, rdza dodaje wnętrzu życia dzięki swojemu intensywnemu kolorowi. Idealnie komponuje się również z postarzanymi, złotymi dodatkami a także z drewnem, korkiem czy gliną. 

Innym stylem do którego warto wprowadzić nieco życia dzięki rdzawym rozwiązaniom jest styl loftowy. Podobny do industrialnego, gdzie liczy się powierzchnia i przestrzeń – rdza może wystąpić jako element dekoracji ściany czy podłogi. Rdzawe mogą być schody na antresole czy rzeźba wykonana ze stali poddanej korozji. Do czerwonego – rdzawego koloru oczywiście dobrze pasują zestawienia z zielenią lub czerwienią. Złote i srebrne stalowe dodatki czy szklane rozwiązania podkreślą tylko intensywność koloru rdzy. 

Rdze można uzyskać w sposób naturalny – poprzez odpowiednio dobrane rozwiązania stalowe poddane korozji (należy pamiętać, że tracą one swoje właściwości podczas rdzewienia i mogą okazać się np. dużo słabsze i cieńsze niż zabezpieczona stal) lub dzięki rozwiązaniom dającym efekt rdzy np. farbom do ścian. Tutaj idealnie dopasuje się do czerwonego koloru stalowy włącznik z serii Berker by Hager B.IQ

Źródło zdjęć: www.pinterest.com