Retro scandi zaskakujące połączenie16 sierpnia 2017

Czy mogłoby być lepsze połączenie niż stylu retro ze stylem skandynawskim? Z jednej strony delikatne biele i szarości, naturalne meble i proste oświetlenie, z drugiej natomiast żywe kolory, geometryczne kształty i oryginalne plakaty. To musi się udać w stylu retro-scandi. 

retro-scandi-styl (2)

Aranżacja wnętrza w stylu retro-scandi to umiejętne połączenie dwóch, różnych stylów. Styl skandynawski to prostota, funkcjonalność, ekologia czyli wszystko co składa się na przyjemny, delikatny klimat wnętrza. Dominujące kolory to biele, beże i szarości, rzadziej pastele. Materiałem wykorzystywanym przez styl skandynawski to drewno (podłogi, meble i dodatki), ale też naturalna wełna czy skóra. W stylu skandynawskim odnaleźć można również cegłę, marmur czy beton. Wszystko co kojarzy się z naturą. Koce, pledy, dywany, poszewki, obrusy, czy zasłony z delikatnego, ciepłego, przytulnego materiały ocieplają skandynawskie wnętrza nadając im smaku. Styl retro natomiast odwołuje się do stylu aranżacji z lat powojennych (50 – 70 lata ubiegłego wieku). Często jest to styl zachowany w aranżacjach domów naszych babć i dziadków. Wiele z mebli i dodatków które można kupić na pchlich targach, a które odpowiadają stylowi retro właśnie pierwotnie znaleźć można w domu babci i dziadka. Dlatego też głównym walorem stylu są stare meble, jednak w nowej wyrazistej odsłonie. Zmiana tapicerki na mocno kolorową w geometryczne wzory to sedno stylu retro. Całość podkreślają klasyczne kredensy, komody czy lampy w stylu lat powojennych. 

retro-scandi-styl (1)

Połączenie delikatności stylu skandynawskiego z intensywnością i oryginalnością stylu retro jest zaskakujące. Nie tylko dlatego, że wygląda obłędnie, ale też dlatego, że rzadko kto decyduje się na takie połączenie. Nie da się tu też przesadzić. Jeśli będzie we wnętrzu więcej akcentów retro – to dobrze, jeśli więcej scandi? Również w porządku. Styl retro-scandi dobrze wygląda w każdej aranżacji, od kuchni, przez łazienkę, korytarz, pokój dzieci i salon do sypialni włącznie. Do takiego stylu pasują zatem proste skandynawskie rozwiązania Berker by Hager R.1 – z białą ramką lub te same łączniki i gniazdka o bardziej charakterystycznym wyglądzie – z ramką w kolorze pomarańczy lub czerwieni. 

retro-scandi-styl (3)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com