Robert Konieczny – polski architekt światowej sławy24 stycznia 2017

Na świecie jest wielu znanych architektów. W Polsce również mamy znane nazwiska jak choćby Robert Konieczny. Tylko w 2016 roku on i jego pracownia otrzymali szereg nagród i wyróżnień na skalę zarówno ogólnopolską jak i światową. Poznajcie naszego rodzimego architekta. 

Robert-Konieczny-KWK-Promes (5)

Robert Konieczny urodził się w Katowicach. Za kierunek nauki obrał Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1996 roku uzyskał certyfikat New Jersey Institute of Technology. Trzy lata później powstała jego pracownia KWK Promes. W 2008 roku Konieczny został laureatem „Europe 40 under 40”, przyznawanej przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies and The Chicago Athenaeum. Ważnym osiągnięciem w karierze Roberta jest również fakt, iż w 2012 roku został niezależnym ekspertem Fundacji Miesa van der Rohe, jednej z najważniejszych fundacji wspierających i nagradzających współczesną architekturę na świecie. 

Robert-Konieczny-KWK-Promes (2)

Robert oraz jego pracownia otrzymali wiele znaczących nagród w branży architektonicznej, z czego ostatnią jest nagroda Wallpaper Design Award 2017 za najlepszy dom na świecie (Best new private house). Tytuł otrzymał projekt Arki – domu usytuowanego we wsi Brenna koło Cieszyna. Budynek jest nietypowy, dlatego, że niemal cały zbudowany jest z betonu. Wyróżniają go również dwa dachy – ten klasyczny, oraz drugi umieszczony w miejscu podmurówki. Dodatkowo dom wyróżnia się również warstwą izolacyjną umieszczoną wewnątrz budynku aby zachować surowy, betonowy wygląd z zewnątrz. 

Robert-Konieczny-KWK-Promes (3)

Drugim znanym na całym świecie projektem Roberta jest Muzeum Narodowego w Szczecinie pod nazwą “Centrum Dialogu Przełomy”. W 2016 roku uzyskała dwa, najważniejsze tytuły: najlepszego budynku świata oraz najlepszego na świecie budynku kultury 2016 przyznawanych podczas Światowego Festiwalu Architektury (World Architecture Festival). Muzeum pokonało 375 konkurentów z całego świata. Budynek składa się z dwóch części – parter jest głównie strefą wejściową, podziemnie ekspozycją. W ramach konkursu architekci mieli zaprojektować jedynie część wejściową jednak po wygraniu autorzy scenografii poprosili studio KWK Promes o konsultacje tak aby całość była spójna i zachwycała zarówno mieszkańców szczecina jak również jak się okazuje – również cały świat. 

We wcześniejszych latach Robert otrzymał nagrody m.in. za Dom Aatrialny, Dom Ukryty, Dom Bezpieczny czy Dom OUTrialny.  W 2011 roku Robert Konieczny został uhonorowany przez Ministra Kultury, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury, jako drugi architekt w historii przyznawania tej nagrody. Jest również najczęściej cytowanym polskim architektem w zagranicznych branżowych publikacjach. W książce „European Architecture since 1890” światowej sławy krytyka – Hansa Ibelingsa, KWK Promes została wymieniona jako jedyna współczesna pracownia z Polski, która wniosła wkład w rozwój architektury europejskiej.

Robert-Konieczny-KWK-Promes (4)