Sterowanie oświetleniem

Prawidłowe oświetlenie tworzy przyjazną atmosferę, zapewnia bezpieczeństwo i komfort. Pozwala także zaoszczędzić energię elektryczną. Jak można sterować oświetleniem w nowoczesnym domu? Proste: automatyczny system sterowania oświetleniem załącza, wyłącza lub ściemnia światła w zależności od potrzeb i pory dnia. Sterowanie oświetleniem może odbywać się automatycznie, bezobsługowo lub może być sterowane za pomocą odpowiedniej aplikacji przy użyciu smartfona.

Przemyślana koncepcja

Czy to nowy budynek czy remont własnego mieszkania, jeśli planujesz oświetlenie, to rozważ najpierw, jakie są Twoje potrzeby. Jakie jest przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, kto i w jaki sposób będzie z nich korzystał? Czy chcesz w pełni je zautomatyzować, czy też sterować i zarządzać nim przez odpowiednią aplikację. Co jest najważniejsze energooszczędność, komfort, bezpieczeństwo?

Zaplanuj punkty świetlne oraz włączniki, ściemniacze, czujki obecności w każdym pomieszczeniu. Ponadto nowoczesne oświetlenie, to oprawy zamontowane w odpowiednich miejscach i na odpowiednich wysokościach, które potrafią stworzyć dobry klimat. Czy interesuje Cię sterowanie centralne i jakich ułatwień oczekujesz.

Wskazówki

Teraz możesz zaplanować oświetlenie do każdego pomieszczenia i dobrać odpowiedni rodzaj i ilość opraw oświetleniowych. Weź pod uwagę swój styl życia – gdzie będzie miejsce do czytania, gdzie będą specjalne akcenty dekoracyjne, jak bezpiecznie przejść w nocy do łazienki, a gdzie można się skoncentrować na pracy? Czy chcesz, aby Twój dom wyglądał interesująco również z zewnątrz? Pomyśl o oświetleniu elewacji, podjazdu czy ogrodu.

Z myślą o przyszłości

Zdarza się, że z czasem zmienia się przeznaczenie danego pomieszczenia. Warto to uwzględnić w naszych planach i pozostawić sobie możliwość zmiany aranżacji. Rozważając różne opcje podczas projektowania możemy później dużo zaoszczędzić.

Zaplanuj sterowanie oświetleniem

Dobrze przemyślane oświetlenie daje nam poczucie komfortu oraz pozwala zaoszczędzić energię elektryczną.

Do sterowania oświetleniem możemy wykorzystać czujki ruchu, wyłączniki zmierzchowe i timery oraz połączyć je z roletami zewnętrznymi. Istnieje również możliwość sterowania za pomocą sensorów umieszczonych na ścianie, do których można przypisać odpowiednie sceny świetlne.

Oświetlenie kontrolowane przez ruch

Czujniki ruchu i obecności mogą być bardzo pomocne, zwłaszcza do oświetlenia pomieszczeń wielofunkcyjnych. Automatycznie włączają światło, kiedy osoba wchodzi do pomieszczenia i gaszą, jeżeli nie ma ruchu. Światło jest sterowane bez użycia łącznika. Zdecydowanie zmniejsza to zużycie energii, zwiększa komfort oraz poziom bezpieczeństwa – dobrze oświetlone schody, widoczne zabawki pozostawione na podłodze itp.

Gdzie najlepiej umieścić czujniki?

  • Przy drzwiach wejściowych
  • W korytarzach
  • Na schodach
  • W piwnicy
  • W garażu
  • W łazience dla gości

Oszczędność energii

Zautomatyzowane oświetlenie zapewnia zoptymalizowanie zużycie światła. Powinno się ono włączać tylko o określonych porach, najczęściej po zachodzie słońca lub przy niskim poziomie światła słonecznego, w pochmurne czy burzowe dni. Zamknięcie rolet zewnętrznych może równocześnie załączać oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne w tych pomieszczeniach, gdzie aktualnie ktoś przebywa. Aby oświetlenie zewnętrzne nie świeciło całą noc, możemy ustawić automatyczną godzinę wyłączenia całości lub części oświetlenia. Można również wykorzystać funkcję doświetlania pomieszczeń, czyli utrzymania stałego poziomu oświetlenia niezależnie od warunków oświetleniowych na zewnątrz. Gdy zaczyna się ściemniać na zewnątrz, nasze lampy powoli i płynnie zwiększają swoją jasność.

Wygodnie i indywidualnie

Ręczne czy automatyczne?

W momencie kiedy robi się ciemno, możemy bez wstawania z kanapy, włączyć oświetlenie przy użyciu pilota. Jeżeli wcześniej ustawiliśmy sceny np. oglądanie TV, czytanie czy kolacja to jednym naciśnięciem włączymy odpowiednie lampy z odpowiednim natężeniem oświetlenia (ściemniacze).

Sterowanie centralne

Centralne sterowanie pozwala na wyłączenie wszystkich obwodów oświetleniowych podczas wyjścia z domu. Jeżeli powiążemy z tym samym przyciskiem inne funkcje, to możemy równocześnie opuszczać rolety i obniżać temperaturę w domu.

Obwód panika

To przycisk, który pozwala załączyć oświetlenie w całym domu i na zewnątrz.