Świąteczne aranżacje a’la USA6 grudnia 2016

Okres Świąt Bożego Narodzenia obchodzony jest niemalże na każdym kontynencie. To chrześcijańskie święto w niektórych domach przeobraziło się w bardzo ważne dla wszystkich spotkania rodzinne. W USA obchodzone jest wyjątkowo i różnorodnie.

swieta-w-usa-aranzacja-wnetrz-i-domow-5

Stany Zjednoczone słyną z różnorodności kultur, dlatego też Święta Bożego Narodzenia w tym kraju obchodzone są na różne sposoby. Jest to bardzo ważne, rodzinne święto, choć w odwrotności do Polski obchodzone jest tylko przez jeden dzień – 25 grudnia. Okres świąteczny natomiast przypada zupełnie inaczej niż w naszym kraju. Amerykanie zaczynają przygotowania do świąt jeszcze w listopadzie, zaraz po święcie dziękczynienia czyli w ostatni piątek listopada. W tym dniu również zaczynają się w sklepach promocje świąteczne a dzień nazwany jest popularnie ‘czarnym piątkiem’ (black friday). Co to oznacza dla domów i mieszkań? Ostatni weekend listopada to czas kiedy każdy budynek ozdabiany jest przepięknymi, kolorowymi lampkami oraz świątecznymi motywami. Przedmieścia jak również mniejsze miasta w USA święcą wówczas najjaśniej, a każdy chce aby jego dom był najładniejszy na ulicy. Organizowane są również konkursy na najładniej ubrany dom. Niektórzy mogliby powiedzieć, że domy wyglądają kiczowato – jednak w tym jest jakiś urok i piękno magii świąt.

swieta-w-usa-aranzacja-wnetrz-i-domow-3

 

Wnętrza domów oczywiście również są pięknie dekorowane. Amerykanie starają się aby aranżacja wnętrza była pełna i kolorowa oraz nawiązywała do tradycji – musi być ogromna choinka, skarpety Mikołaja na prezenty (w USA Mikołaj przynosi prezenty w nocy z 24 na 25 grudnia), jemioła… Stół jadalny udekorowany jest dopiero 25 grudnia na świąteczne, rodzinne śniadanie. W Stanach Zjednoczonych nie ma wieczerzy Wigilijnej 24 grudnia. Prawdą jest też, że czas Świąt Bożego Narodzenia choć rozpoczyna się jeszcze w listopadzie – kończy się 26 grudnia kiedy to wszyscy wracają do pracy. Wówczas rozpoczyna się też okres poświątecznych wyprzedaży, a dekoracje wnętrz i domów znikają, aby zachwycać domowników dopiero w przyszłym roku.

swieta-w-usa-aranzacja-wnetrz-i-domow-4

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na dekorowanie domów zarówno w środku jak i na zewnątrz. Musimy jednak pamiętać, aby elementy elektryczne były dostosowane do warunków panujących zimą. Wybierzmy zatem wodoodporne gniazdka z serii W.1. aby świąteczne dekoracje były nie tylko piękne ale również bezpieczne!

swieta-w-usa-aranzacja-wnetrz-i-domow-1

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

hager-berker-w-1