Szkło w aranżacji19 września 2017

Szkło to jeden z materiałów, nad którego wykorzystaniem w mieszkaniu czy domu zastanawiamy się dwa albo więcej razy. Jednak jego wygląd oraz możliwości są bardzo estetyczne i pasują do każdego pomieszczenia i stylu. Czy zatem warto dekorować dom w szklane dodatki?

Klasycznie szklanki, kieliszki, lustra czy okna to rozwiązania które wykonane są ze szkła w naszych pomieszczeniach. Ale czy te rozwiązania to jedyny sposób na aranżację wnętrza za pomocą szkła? Oczywiście, że nie. Możliwości są praktycznie nie ograniczone. Szkło to przede wszystkim elegancja i luksus więc nie dziwi fakt, że szukamy sposobów na jego wykorzystanie. Zarówno w nowoczesnych rozwiązaniach jak i tych, które nawiązują do minionych lat, szkło jest nieocenione. Ma jednak swoje wady – szybko widać zabrudzenia, odbite palce itp. Pedanci mogą mieć z tym nie mały problem. Szkło jest również dość niebezpieczne, szczególnie gdy w domu mamy dzieci czy niesforne zwierzęta. 

Jakie elementy w aranżacji wnętrz mogą być wykonane ze szkła? Np. drzwi – to jeden z ciekawszych i najczęściej stosowanych rozwiązań nie tylko w domach ale też biurach. Za pomocą szkła możemy oddzielić pomieszczenia ale też stworzyć barierę między np. sypialnią a łazienką czy garderobą. W tym wypadku szkło może być wykorzystane jako oryginalny dodatek ale też funkcjonalne rozwiązanie. Wiadomo przecież że przez szklaną ścianę do pomieszczenia wpadnie zdecydowanie więcej światła niż w przypadku klasycznego, murowanego rozwiązania. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla ciemnych pomieszczeń. 

Coraz więcej szklanych rozwiązań można znaleźć do kuchni czy łazienki. Szklana umywalka ustawiona na kamiennym czy drewnianym blacie będzie nie tylko efektownie wyglądać ale też dodawać wnętrzu charakteru np.  jeśli dodatkowo wykorzystamy naturalne właściwości szkła i skierujemy na nią światło o zmiennym kolorze. Wówczas umywalka stanie się elementem współtworzącym zmieniający się nastrój wnętrza. Inną szklaną propozycją są np. wentylatory czy grzejniki ze szkła, które dzięki swoim funkcją są również niezastąpionym elementem łazienki. A ich wygląd może zaskakiwać, przyciągać wzrok i być elementem dekoracyjnym pomieszczenia. W kuchni natomiast szklana deska na zlewie spowoduje, że kuchnia staje się nie tylko funkcjonalna, ale i piękna. Szkło znane jest ze swoich antyseptycznych właściwości, dzięki którym rozwiązanie to jest bardzo higieniczne. Zaletą materiału, z jakiego została wykonana nakładka na zlew jest to, że nie wsiąka w nią woda, nie pochłania zapachów i można ją myć w zmywarce. Podobne właściwości będzie wykazywać szkło umieszczone na ścianie. 

Nie może oczywiście w naszym zestawieniu zabraknąć szklanych schodów. Piękne, funkcjonalne i oryginalne nie tylko przyciągają wzrok, dekorują pomieszczenie ale też są łatwe w utrzymaniu czystości. Dodatkowe oświetlenie schodów sprawi, że staną się one niebywałą dekoracją. W naszych seriach szkło wykorzystane jest jako ramka do włączników i gniazdek. Klasyczne przeźroczyste, białe lub czarne – w zależności od potrzeb, szkło w ramce będzie wyglądać estetycznie i elegancko. Seria Berker by Hager TS Sensor jest wykonana ze szkła a przy tym spełnia osiem funkcji, które kryją się pod gładką powierzchnią zrównaną z poziomem ściany. Szkło to piękne rozwiązanie i warto z niego korzystać. 

Źródło zdjęć: www.pinterest.com