Zwierzęce inspiracje8 września 2017

Miłośnicy zwierząt z pewnością pragną nie tylko posiadać swojego pupila, ale także wykorzystać motywy z nim związane w aranżacji swojego wnętrza. Zarówno kochając psy czy koty ale także inne zwierzęta, a nawet ogólnie ujmując – będąc miłośnikiem natury, warto w swoim domu dodać akcent zwierzęcy. Dlaczego?

Od początku historii ludzkości, ludzie żyją w bliskim kontakcie ze zwierzętami. Przez lata oswajaliśmy je, uczyliśmy i wychowywaliśmy do wspólnego życia. Warto też dodać, że zwierzęta przez wiele lat niosły za sobą symbolikę, która może dodać we wnętrzu właściwego tonu oraz oddać charakter właścicieli. Koty na przykład są symbolem oznaczającym duchową moc, wolność czy miłość wolności. Kiedyś były uznawane za święte – Egipska bogini Bastet (bogini miłości i płodności) była przedstawiona jako kot lub kobieta z głową kota. W świecie chrześcijańskim, koty oczerniano jako skojarzenie z czarownicami i diabłem. Zostały również wykorzystane jako negatywne symbole kobiet, zwłaszcza kobiet “drapieżnych” lub tych, które starają się zachęcić ludzi do rozwiązłości seksualnej. Pies natomiast symbolizuje towarzysza i opiekuna. Jest postrzegany jako uosobienie lojalności, wierności, uczciwości i gotowości do walki w obronie właściciela.  Motyw psa we wnętrzu często też jest wybierany na zasadzie upodobania – jeśli kochamy jakąś rasę, najprawdopodobniej to właśnie na jej wizerunek zdecydujemy się podczas aranżacji.

 

Jako motywy zwierzęce we wnętrzu wykorzystuje się nie tylko psy i koty ale także inne zwierzęta które z jednej strony mogą się wydawać oczywiste – sowy i inne ptaki, jelenie – ale też zwierzęta, których można by się nie spodziewać jak np. mrówki, pająki, niedźwiedzie, pszczoły.  Każde z nich ma swoją własną symbolikę a przede wszystkim w jakimś sensie oddziałuje na właściciela i mieszkańców domu. Jednym z częstych decyzji o wyborze zwierzęcia jako motywu przewodniego jest też znak zodiaku dlatego bardzo często osoby spod znaku lwa we wnętrzu zastosują motyw tego zwierzęcia lub podobny np. pantery, tygrysa czy kota. Podobnie jest z baranami, bykami, rybami czy skorpionami. Czasem zdarza się że symbolice zwierząt dodajemy magii – wówczas wykorzystamy akcenty smoków, jednorożców czy gryfów. 

Gdzie najczęściej wykorzystane są zwierzęce motywy? W salonie, pokoju (np. dziecięcym) czy w korytarzu (przedpokoju). Nie wyklucza to jednak wykorzystania zwierząt w aranżacji kuchni czy łazienki. Rzadziej spotykamy poroża czy sztucznie wypchane, realistyczne głowy zwierząt – prędzej zawiesimy obraz czy kupimy poszewki na poduszki z ulubionym zwierzęcym motywem. Nawet włączniki do światła mogą przypominać nam o zwierzęcej naturze – np. seria Berker R.Classic biała ramka i czarny klawisz–  kocie spojrzenie jak malowane.

Źródło zdjęć: www.pinterest.com