Życie na poddaszu30 grudnia 2016

Mieszkanie czy dom, w którym spędzamy większość prywatnego czasu powinno być wygodne, funkcjonalne i oddające nasz charakter.  Powinniśmy się w nim czuć po prostu dobrze i chętnie do niego wracać. Aranżacja przestrzeni będzie o tyle trudniejsza, jeśli okaże się, że ściany i sufit naszego wymarzonego M nie są do końca tak proste jak powinny.

zycie-na-poddaszu-5

Mieszkanie na poddaszu ma swoje zalety i wady. Przede wszystkim pomieszczenia na samej górze powodują, że nie musimy się przejmować lokatorami nad nami. Pozwala to np. na bezproblemowe organizowanie grilla na tarasie. Jest to także najcieplejsze mieszkanie bo jak wiadomo – ciepło ucieka do góry. Musimy jednak nie raz pokonać wiele schodów aby dostać się do mieszkania, po drodze czasem spotykając osoby, których wolelibyśmy w tym momencie uniknąć. Mieszkania na poddaszu, pomimo klasycznych wymiarów często wydają się być mniejsze niż w rzeczywistości. Powodem są oczywiście skosy na suficie. Jeśli pomieszczenia jest niskie, osobom wysokim nie będzie się tu dobrze mieszkać. 

zycie-na-poddaszu-3

 

zycie-na-poddaszu-4

Aranżacja pokoi, kuchni czy łazienek na poddaszu to pewien problem. Nie mamy możliwości wyboru miejsca na wysokie szafki, ponieważ definiuje nam to układ sufitu. Podczas wybierania i ustawiania mebli musimy pamiętać nie tylko o ich funkcjonalności czy wyglądzie ale też obsłudze. Jeśli sofa wymaga sporych nakładów pracy aby ją otworzyć i złożyć może się okazać, że przez niski sufit będzie nam zdecydowanie trudniej niż w klasycznym mieszkaniu. Tak samo w kuchni czy łazience. Za każdym razem musimy pamiętać o tym, gdzie znajdzie się nasza głowa podczas korzystania z urządzeń czy mebli. 

zycie-na-poddaszu-2

Również w kwestii oświetlenia poddasza mają swoje zalety i wady. Idealnie będzie pasować tu oświetlenie sufitowe. Nie mamy jednak co marzyć o klasycznych lampach wiszących – one najlepiej wyglądają gdy mamy sufit wyżej i możemy podziwiać ich długość zwisającą nad stolikiem czy stołem. Włączniki do światła w pomieszczeniach na poddaszu nie muszą być umiejscowione na klasycznej wysokości. Tutaj dobrze sprawdzą się osadzone niżej, na wysokości uda lub biodra czyli ok 1 metr nad ziemią. W naszych propozycjach aranżacji zastosowaliśmy serię Berker B.kwadrat – idealnie pasującą do prostych i nowoczesnych poddaszy.

zycie-na-poddaszu-6

Źródło zdjęć: www.pinterest.com