Czerwiec to początek sezonu wakacyjnego. Upał lejący się z nieba powoduje, że nie jeden z nas marzy o zacisznym miejscu w cieniu drzewa. Jeśli masz teren w atrakcyjnej lokalizacji możesz wykorzystać go w tym okresie i wybudować domek letniskowy, który z pewnością pokochasz ty i twoja rodzina. Przedstawiamy wam pomysł na domek letniskowy Grenada.
Na domek letniskowy Grenada składa się salon z aneksem kuchennym, część sypialna, łazienka, garderoba oraz pomieszczenie gospodarcze. Pomimo swoich niewielkich wymiarów (42 m.kw powierzchni użytkowej) domek ten w pełni wystarcza 3-4 osobowej rodzinie. Projekt dostępny jest w aż pięciu wariantach ułożenia w zależności od potrzeb i wielkości rodziny. Dzięki temu możemy go, już po wybudowaniu modyfikować dowolnie. Pierwszy wariant to przestronny salon z kominkiem, cześć sypialna, jadalnia z aneksem kuchennym oraz niewielką spiżarnią, łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze z dostępem z zewnątrz. Przestrzeń w tym wariancie zagospodarowana jest tak, jakby przeznaczona była minimum dla dwojga osób. Pomieszczenie gospodarcze może pełnić wiele funkcji, być składem na drewno, może służyć przechowywaniu narzędzi ogrodowych a nawet zimowaniu roślin. W drugim wariancie rezygnuje się ze spiżarni na rzecz większej przestrzeni w kuchni a pomieszczenie gospodarcze ma wejście od wewnątrz budynku mogąc tym samym stać się spiżarnią, garderobą lub innym potrzebnym domownikom pomieszczeniem. Wariant trzeci to idealne rozwiązanie dla rodziny z dziećmi. Nieco zmieniony układ pomieszczeń pozwala na wstawienie do sypiali np. łóżka piętrowego. Przy większej liczbie osób można również wykorzystać sofę w salonie. Czwarty i piąty wariant to rozwiązania dla rodzin 5+ lub jako domek turystyczny. Dzięki ułożeniu pomieszczeń jesteśmy w stanie zagwarantować nocleg większej liczbie osób. Tracimy jednak w tym przypadku przestrzeń wspólną tj. salon, jadalnie i kuchnie.
Aranżacja takiego domku powinna odpowiadać naszym upodobaniom. Dzięki dużemu doświetleniu pomieszczeń przez okna możemy pozwolić sobie na wystrój wnętrz w ciemniejszych kolorach. Warto w domku letniskowym zastosować inny niż w domu czy mieszkaniu styl aranżacji, aby się nam on nie znudził i był letnią odskocznią od codzienności. Do naszego domku letniskowego Grenada proponujemy nowoczesny lecz z ludową nutą – styl modern folk. Sięganie do sztuki ludowej jest znane od wieków. Najbardziej intensywny okres przypada jednak na początek XX wieku, gdzie pionierami tej dziedziny byli twórcy skupieni w Towarzystwie Polska Sztuka Stosowana, działającym w latach 1901-1914. W stylu modern folk dominują nowoczesne, minimalistyczne formy mebli w naturalnych obiciach. Najlepsze są te w spokojnych, jednolitych kolorach które dzięki wzorzystym dodatkom spełniają swoją funkcję w pomieszczeniu. Wzory to przede wszystkim motywy zaczerpnięte z natury – kwiaty, ptaki, domowe lub leśne zwierzęta, rzadziej postaci ludzkie. Rozłożone rytmicznie i symetrycznie na jednokolorowym tle. Meble poza swoją minimalistyczną formą powinny być również o geometrycznych kształtach – zawsze proste, bez wyszukanych zdobień aby nie odciągać uwagi od malowanych czy drukowanych wzorów folklorystycznych. Materiały w stylu modern folk powinny być tylko naturalne, stosowane od zawsze przez twórców ludowych. Bardzo popularne będą zatem rozwiązania z drewan, wełny, bawełny czy lnu. Materiał ten w domu letniskowym ma dodatkową zaletę lekkości i funkcjonalności. Zestawienie tych materiałów z nowoczesną stalą idealnie wpasuje się do stylu modern folk. Kolorystyka jednolita o naturalnych barwach: brązy, zielenie, żółcie, błękity zestawione z czernią i bielą. Ważnym akcentem stylu są dodatki w postaci używanych wiejskich skrzyń, ram, kilim, naczyń z grubej, jaskrawo szkliwionej ceramiki. Do całości seria porcelanowych łączników berker 1930 Rosenthal i nasz domek letniskowy zachwyca nie tylko z zewnątrz ale i od wewnątrz. Aż chce się tam być!
Źródło zdjęć: www.pinterest.com
Zostaw komentarz