Życie bez barier

Czym jest życie bez barier?

Życie bez barier to więcej wygody i bezpieczeństwa we własnym domu. Budując dom nie zastanawiamy się nad tym, co czeka nas za kilka czy kilkanaście lat. Nad ograniczeniami ruchowymi, które mogą nas spotkać w starszym wieku. Strome schody, wąskie przejścia czy różne poziomy na jednej kondygnacji to bariery architektoniczne, które mogą utrudnić poruszanie w późniejszym wieku. Często występują również bariery związane z szeroko rozumiana instalacją elektryczną. Źle zamontowane wyłączniki światła, zła wysokość montażu, która utrudnia obsługę, skutkuje koniecznością poruszania się w ciemnościach, co zwiększa ryzyko wypadku. Aby tego uniknąć trzeba już dzisiaj pomyśleć o instalacji, która sprawdzi się również w przyszłości.

Więcej bezpieczeństwa we własnym domu

Nowoczesny budynek sprawia, że życie jest nie tylko łatwiejsze, ale również bezpieczniejsze. Ponieważ Smart Home zwraca uwagę na swoich mieszkańców:

  • Czy kuchenka jest wyłączona?
  • Czy światło jest w stanie zapobiec upadkom?
  • Czy wychodząc z domu wszystko wyłączyliśmy?

Aby ułatwić Ci życie…

Nowoczesny dom myśli za ciebie

Nowoczesny dom ma za zadanie uproszczenie codziennych zadań. Opuszczanie i podnoszenie okiennic można zautomatyzować i nie martwić się, że o określonej porze musimy wykonać kilka lub kilkanaście czynności. Dobrze zaprogramowane regulatory temperatury pozwolą utrzymać optymalną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Nie musisz się martwić, czy wychodząc z domu wyłączyłeś żelazko lub piekarnik, te czynności dzieją się automatycznie, jeśli masz już dzisiaj nowoczesną i niezawodną instalację elektryczną.

Dom bez barier – rozwiązania i wskazówki

  • Czujniki ruchu i obecności: wykrywają obecność osób w danym pomieszczeniu i mogą włączać lub wyłączać oświetlenie. Ułatwiają też poruszanie się po domu, gdy z pełnymi rękami wracamy z zakupów, nie musimy szukać włączników światła.
  • Domofon: dla osób niedosłyszących następuje powiadomienie sygnałem optycznym, gdy ktoś wchodzi do domu.
  • Listwy przypodłogowe: Przewody leżące na podłodze, mogą spowodować potknięcie, upadek lub porażenie prądem elektrycznym. Zagrożenie to można wyeliminować przez zastosowanie listew przypodłogowych – bezpiecznych i estetycznych.
  • Sterowanie żaluzjami: rano budzą Cię promienie słońca i cały dom staje się jasny, a wieczorem przy kolacji nie wstajesz od stołu, bo automatyka opuści żaluzje i włączy oświetlenie.
  • Regulacja temperatury: zapewnia ochronę przed nadmiernym ciepłem lub zimnem. Nowoczesny dom stosuje scenariusze cieplne w poszczególnych pomieszczeniach, uwzględniając obecność mieszkańców. Prawidłowo dobrana temperatura zapewnia komfortowy wypoczynek, przyjemny sen, wydajną pracę i zdrowy mikroklimat w całym domu.

Wniosek: zaprojektuj dom, który sprawdzi się w przyszłości

Życie bez barier dotyczy wszystkich ludzi w różnym stopniu, zależnie od wieku i stanu zdrowia. Nowoczesny dom bez barier to inwestycja w przyszłość. Inne potrzeby ma rodzina, w której wychowują się małe dzieci, inne osoby starsze czy osoby o ograniczeniach ruchowych. Jednak dobrze przemyślany i zaprojektowany dom to życie bez barier.