W kierunku Smart Home

Zainteresowanie nowoczesną instalacją elektryczną stale rośnie, ponieważ dzięki automatyce budynków, użytkownicy otrzymują możliwość dostosowania rozwiązań do indywidualnych potrzeb i wymagań. Oprócz rosnącej świadomości ochrony zasobów naturalnych, ważna staje się oszczędność naszych własnych kosztów zużycia energii, bezpieczeństwo w całym budynku i oczywiście komfort życia. Rozwój nowoczesnych rozwiązań w budynkach zaczyna się od przemyślanej instalacji elektrycznej, której centralnym punktem jest rozdzielnica elektryczna, integrująca systemy zabezpieczające, sterujące, multimedialne oraz systemy bezpieczeństwa.

Centrum techniczne
nowoczesnego domu

Serce i mózg Smart Home to rozdzielnica elektryczna. Do niej doprowadzone są wszystkie obwody zasilania, zarówno gniazd, jak i oświetlenia. Jest to również miejsce, gdzie krzyżują się instalacje teletechniczne, takie jak telewizja czy internet. Wszystkie te obwody są uporządkowane, aby umożliwić kontrolę całej instalacji.

Otwarty standard KNX
do automatyki domowej

Łącząc wszystkie najważniejsze elementy zabezpieczeń i sterowania, rozdzielnica stwarza warunki do budowy nowoczesnej sieci kontroli w domu. Sterowanie może odbywać się za pośrednictwem sieci przewodowej lub bezprzewodowej. W obu przypadkach odbywa się to za pomocą międzynarodowego standardu komunikacji KNX. Dzięki temu sterowanie budynkiem może odbywać się również z zewnątrz za pomocą tableta lub smartfona.

Bezpieczeństwo
w nowoczesnym domu

Potrzebą każdego właściciela domu jest zapewnienie bezpieczeństwa: ochrona przed włamaniem, przed wypadkami lub nagłymi zdarzeniami w domu, jak np. pożar. Aby uniknąć takich zdarzeń w nowoczesnym domu, rozwój kwestii bezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie, zarówno w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jak i ochrony przed włamaniem oraz ochrony instalacji elektrycznej.

Ochrona w przypadku pożaru

W celu zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego polecane są czujniki dymu, ponieważ sygnał ostrzegawczy może pomóc w ochronie zdrowia, a nawet życia. W zadymionych, wilgotnych lub zapylonych pomieszczeniach, takich jak kuchnia lub garaż, konwencjonalne czujki dymu często mają tendencję do fałszywych alarmów, a zatem właściwym wyborem stają się niezawodne czujniki ciepła.

Ochrona przed włamaniem

Zabezpieczeń przed włamaniem dokonuje się na wiele sposobów. Nawet instalacja samych czujników ruchu może mieć efekt odstraszający potencjalnych intruzów. Ponadto przy użyciu timera włączającego różne rodzaje światła w różnych częściach domu i w różnym czasie, można symulować obecność mieszkańców. Gdy tylko usłyszysz podejrzane odgłosy, za pomocą zaledwie jednego przycisku, możesz zaświecić światła wewnątrz i na zewnątrz domu, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Ochrona instalacji i urządzeń elektrycznych

Ochrona instalacji elektrycznej jest często niedoceniana. Obecnie energia elektryczna jest używana przez niemal wszystkie urządzenia w domu, a wiele z nich wręcz wymaga zasilania przez całą dobę, np. urządzenia kuchenne, sprzęt elektroniczny czy systemy do bramy garażowej. Takie obciążenie może szybko doprowadzić do przeciążenia systemu zasilającego. Aby tego uniknąć, niezbędny jest odpowiedni dobór urządzeń zabezpieczających. Ważna jest oddzielna ochrona różnych obwodów, zamontowanie wyłącznika głównego, który pozwala wyłączyć całe zasilanie w przypadku zwiększonego zagrożenia, np. pożaru oraz urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej, które chroni urządzenia elektroniczne, np. komputery lub telewizory przez uszkodzeniem, np. uderzenie pioruna.

Networking i sterowanie w nowoczesnym domu

Cyfrowy świat coraz częściej trafia do naszych czterech ścian dzięki powszechnemu używaniu smartfonów, tabletów lub telewizorów z dostępem do internetu. Centrum multimedialne w rozdzielnicy kontroluje wszystko: telefon, internet, Web TV i wiele innych. W połączeniu z ogólnym systemem okablowania zapewnia pełną dostępność wszystkich systemów we wszystkich pomieszczeniach i służy dobrej rozrywce.

Domovea — intuicyjny interfejs sterowania

Dom możemy automatycznie dostosować do indywidualnych potrzeb. Na przykład za pomocą komputera lub innych urządzeń ustalić, jaka powinna być temperatura w domu w nocy lub o odpowiednich godzinach, w każdym dniu tygodnia. Możemy zaprogramować kiedy otworzyć automatyczne żaluzje, jak sterować wentylacją, oświetleniem ogrodu . Aby w pełni korzystać ze wszystkich możliwości, Hager zapewnia system sterowania i wizualizacji domovea z intuicyjnym interfejsem użytkownika.