Przestrzeń dla dzieci powinniśmy zorganizować zgodnie z naszymi upodobaniami, zgodnie z upodobaniami dzieci oraz w zgodzie z metodami i zasadami znanymi w dziedzinie pedagogiki. Warto zatem poznać i stosować metody zaproponowane przez Marię Montessori, twórczynię systemu wychowania dzieci.

Maria Montessori stworzyła metodę, która kładzie nacisk na swobodny rozwój dzieci. Uważała, że głównym zadaniem pedagogiki jest wspieranie spontaniczności i twórczości dzieci, umożliwianie im wszechstronnego rozwoju fizycznego, duchowego, kulturowego i społecznego. Zupełnie odwrotnie niż ma to miejsce w systemie szkolnictwa. Monseratti uważała, że przestrzeń należy zaaranżować tak, by ilość ograniczeń była minimalna. Przestrzeń musi być bezpieczna i dostępna dla małego człowieka. Zgodnie z jej filozofią pokój dziecka to przestrzeń bezpieczna, pozbawiona niebezpiecznych przedmiotów,  z zastawionymi kontaktami, bez widocznych kabli i przewodów, bez ostrych krawędzi i szklanych rozwiązań. W pokoju panuje prostota a przez to porządek. Nie ma w nim wielu zabawek, a jeśli są to zwykle ekologiczne, drewniane czy hand made. W utrzymaniu porządku pomagają wszelkiego rodzaju pojemniki i kosze, które można spotkać niemalże w każdym zakątku pomieszczenia. Zwykle wykonane są one z naturalnych materiałów takich jak bawełna, wiklina, filc lub drewno. Wszystko ma swoje miejsce.  Dobrym pomysłem jest doniczka z rośliną ustawiona na parapecie, pudełko, w którym dziecko przechowuje naturalne skarby (muszle, szyszki, jarzębinę, kasztany, liście). Na ścianach można znaleźć haczyki na ubrania, aby dziecko od najmłodszych lat uczyło się utrzymania czystości i porządku. Meble w pokoju dziecięcym urządzonych według filozofii Montessori są zainstalowane na wysokości dziecka. W praktyce oznacza to, że powierzchnia ścian powyżej 1 do 1,5 metra w górę jest pusta lub udekorowana ciekawymi motywami. Kolorystyka pokoju dziecka zwykle dobierana jest intuicyjnie, jednak stosując zasadę stonowanych kolorów. Warto zastosować białe listwy przypodłogowe i ciemniejsze ściany, wówczas osiągniemy zarówno spokój jak i energie w pomieszczeniu.

montessori-pokoj (1) montessori-pokoj (3) montessori-pokoj (5)

 

Według Marii Montessori “musimy dać dziecku przestrzeń, którą może odkrywać sam: dostęp do umywalki, biuro z szufladami, które jest w stanie otworzyć, przedmioty powszechnego użytku dostosowane do małych rączek, małe łóżko, w którym może spać i bawić się, atrakcyjny koc lub matę, którą może zwijać, podnosić i przenosić. Musimy dać mu środowisko, w którym może żyć i się bawić”.

montessori-pokoj (4)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

W dziecięcym pokoju powinno stać łóżko, które nie koniecznie będzie służyć tylko do spania. Dzieci bardzo często wykorzystują tą przestrzeń do odpoczynku i zabawy tak więc dobrze jak łóżko jest dostępne i mobilne, aby w razie potrzeby móc je przesunąć. Dlatego dobrym pomysłem jest materac położony bezpośrednio na podłodze – jeśli mamy tylko taką możliwość. W ten sposób dziecko będzie bezpieczne i będzie mieć do niego swobodny dostęp co da mu poczucie niezależności. Półki powinny być usytuowane na wysokości dziecka aby mogło ono samo ściągać i odkładać książki czy zabawki. Uczy to je organizacji przestrzeni oraz porządku. Warto aby w pokoju dziecka znalazł się stół – to miejsce do nauki, zabawy i rozmowy. Jeśli nie mamy możliwości postawienia stołu, warto chociaż wstawić biurko lub mały stoliczek. Koniecznie w pokoju zgodnym z filozofią Montessori powinno się znaleźć duże lustro, w którym widać całą postać. To bardzo pomaga w rozwoju dziecka! Ważnym elementem są też dekoracje – nie warto z nich zrezygnować. Dobrym pomysłem jest dekorowanie ścian czy półek obrazkami dziecka, które wstawiamy do ramki. Naważniejsze jest jednak bezpieczeństwo i wygoda. Warto dzieciom ustawić włączniki światła na ich wysokości. 

W naszej aranżacji proponujemy serię łączników Berker Glasserie. Ich wygląd oraz sposób funkcjonowania nie tylko pobudza dziecięcą kreatywność ale też pomaga w rozwoju sprawności fizycznej dłoni dzięki zastosowanemu pokrętle.