Styl Vintage odnosi się zarówno do mody jak i aranżacji wnętrz. Głównie polega na wprowadzeniu do nowoczesnych wnętrz przedmiotów i detali z przed minimum 20 lat – nawiązując do historii, stylu i ówczesnej twórczości. Nie każdy jest jednak zwolennikiem tego typu rozwiązań.
Przede wszystkim cechą charakterystyczną stylu vintage jest łączenie przeciwieństw. Wnętrze vintage można stworzyć na trzy sposoby: po pierwsze stylizując nowe rzeczy na wzór poprzednich epok, po drugie wprowadzając stare, stylowe meble w nowoczesne wnętrze, oraz po trzecie wnętrze stylizowane historią łącząc z nowoczesnymi elementami. Ważnym elementem aranżacji wnętrz w stylu vintage jest wybór lat, z których będziemy czerpać inspirację podczas dekoracji. W każdej epoce bowiem znajdziemy ciekawe, dopracowane, funkcjonalne, proste i estetyczne meble, oświetlenia czy dodatki. Jak już zdecydujemy się na okres i pewien styl aranżacji, pora na poszukiwania odpowiednich rzeczy. W pierwszej kolejności warto zajrzeć do własnej piwnicy lub odwiedzić babcie lub ciocie i zobaczyć, czy nie posiadają przedmiotów, które po małej obróbce nie będą spełniały naszych oczekiwań. Takie przedmioty jak stare flakony, obrazy, obrusy, lampy czy nawet wersalka czy stół po poddaniu odpowiednim zabiegom mogą wyglądać jak nowe, jednak w starym stylu. Czasem wystarczy wymienić materiał czy wyczyścić aby przedmiot ten stał się idealnym akcentem naszego wnętrza vintage. Jak już przeglądniemy piwnice, ale nie znajdziemy tak przedmiotów, które by nas interesowały, warto wybrać się na pchli targ i wybrać coś wyjątkowego do późniejszej renowacji. Wystarczy starym meblom dobrać odpowiedni wzór nowych tkanin – najlepiej w duże, geometryczne i kontrastowe kształty. Prosty zabieg sprawi, że we wnętrzu postawimy mebel nowoczesny lecz z klimatem i charakterem.
Styl vintage to przede wszystkim niepowtarzalność. Łączenie nowoczesnego stylu z przedmiotami z dawnych lat sprawia, że nikt nie jest w stanie stworzyć wnętrza o podobnych charakterze. Dzięki łącznikom Berker by Hager jesteśmy w stanie wydobyć starodawny styl w nowej odsłonie również w łącznikach i gniazdkach. Przykładem może być nowoczesna seria 1930 Rosenthal nawiązująca stylem do lat 30 ubiegłego wieku oraz klasycznych łączników obrotowych, podobnych do tych używanych przez mistrzów Bauhausu.
Źródło zdjęć: www.pinterest.com
Zostaw komentarz