Dywany, dywaniki i chodniki

[fb_button]

Rodzaj podłoża po jakich chodzimy w domu może mieć wpływ na nasze samopoczucie, wygodę a także na estetykę wnętrza. Dzięki dywanowi lub chodnikowi możemy zmienić aranżację i dodać pomieszczeniu właściwego charakteru. Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na dywan, dywaniki lub chodniki w domu?

Przede wszystkim podstawowym pytaniem jest jaki rodzaj podłoża jest obecnie w domu. Od tego zależeć będzie czy i jaki dywan wybierzemy. Zarówno płytki, panele jak i drewno mogą być przysłonięte przez różne rodzaje materiału. Trzeba się tu jednak zastanowić, czy chcemy przysłaniać te materiały. Drugą sprawą jest nasza wygoda. Czy będzie nam przyjemniej stawać stopami na miękkim dywanowym podłożu czy może chłodniejszej paneli czy płytkach? Istotny jest też fakt przyczepności. Jeśli mamy w domu dzieci lub zwierzęta warto zastosować dywany i dywaniki na śliskiej powierzchni podłóg. Dodatkowo warto wiedzieć że przy ogrzewaniu podłogowym zaizolujemy przepływ ciepła między podłogą a resztą pomieszczenia przez co będzie w nim chłodniej. 

Gdzie najczęściej umieszczamy dywany i dywaniki w domu? Przede wszystkim w łazience. Jest to pomieszczenie, w którym przyjemnie jest po gorącym prysznicu czy kąpieli stanąć na miłym w dotyku kawałku materiału, który dodatkowo wchłania wilgoć, która nie przedostaje się bezpośrednio na podłogę. Podobne zastosowanie mają dywany w przedpokoju, gdzie można wejść w mokrych butach nie mocząc i brudząc podłogi. Szczególnie ważne jest to wiosną, jesienią i zimą. Ponadto dywan znajdziemy często w salonie gdzie tworzy miły, przyjemny akcent aranżacji. Chodniki czy dywaniki często też są spotykane przy łóżku w pokojach czy sypialni aby miło było nam wstając rano na miękką powierzchnię. Jedyny pomieszczenie w którym nie znajdziemy dywanów jest kuchnia – tu podłoga powinna być łatwa w utrzymaniu czystości, często zamiatana i zmywana.

Dywany to materiał stosowany w wielu aranżacjach. Nasze propozycje aranżacji nawiązują do stylu minimalistycznego i naturalnego. Idealnie pasują do nich ołówkowe łączniki i gniazdka z serii Berker R.classic.