Stodoła nowocześnie

[fb_button]

Zastanawiasz się czy wziąć kredyt na nowe mieszkanie czy na budowę domu jednorodzinnego? Jeśli masz tylko możliwość, polecamy odbudować i odświeżyć starą stodołę, która dzięki wprawnej ręce i bystremu oku może stać się dziełem sztuki i przytulnym gniazdkiem na lata.

Co jest pięknego w zwykłej stodole? Jeśli posiadamy taką z historią, na pewno zwrócimy uwagę na kamienne fundamenty i ceglane wzmocnienia, które warto wyeksponować podczas przebudowy. Drewniane rozwiązania, wysoki strop i niecodzienna konstrukcja dachu to również zalety, które warto zachować. Na koniec przestrzeń – ogromna przestrzeń z którą możemy zrobić praktycznie wszystko, co dusza zapragnie. takie domu, wybudowane na bazie starej stodoły to tysiące możliwości ale też wiele problemów i barier, z którymi trzeba sobie poradzić często jeszcze na etapie projektowania. Na przykład system wodno-kanalizacyjny, elektryka czy ogrzewanie…

Aby zachować obecny wygląd stodoły, a wzmocnić ją i unowocześnić trzeba pracować niejako od wewnątrz. Odbudowując ściany, pokrywając je mocnym materiałem jesteśmy w stanie stworzyć budynek ciepły a zarazem inteligentny – z odpowiednim przygotowaniem pod rekuperacje, odkurzacze centralne itp. Wysoka przestrzeń stodoły pozwala na zaaranżowanie patio, ciekawych mostków łączących pomieszczenia czy zimowego ogrodu. Wszystko zależy od naszych upodobań. Wykorzystanie w odnowionej stodole stali i szkła to odpowiednie podkreślenie różnić i wyeksponowanie drewna i kamienia starej części stodoły. 

Również wykończenie stodoły to ważne zadanie, dzięki któremu podkreślimy walory miejsca i zadbamy o wygodę mieszkańców. Dzięki dużej powierzchni, nie musimy się martwić że na coś nie starczy miejsca. Ogromna, wygodna sofa przed kominkiem czy stół jadalny na dwanaście osób to nie problem. Warto jednak wybrać jednolity styl dla wszystkich pomieszczeń i dobrać do niego odpowiednią kolorystykę, która nie przysłoni naturalnego piękna budynku. Wykorzystując nowoczesne rozwiązania ze stali i szkła możemy pomyśleć również o gniazdkach czy łącznikach światła z inteligentną obsługą domu tak jak np. seria Berker TS Sensor. Szklany panel idealnie będzie się kontrastował z drewnem czy cegłą stodoły w nowoczesnej odsłonie.