Kolor różowy często kojarzy nam się z kobietami. Choć nie ma to ugruntowania w żadnej sprawdzonej teorii, po prostu z dziada pradziada twierdzi się, że różowy to kolor kobiecy a niebieski – męski. Jak zatem kolor ten będzie odbierany, jeśli zastosujemy go w aranżacji naszego wnętrza?
Barwa czerwona to kolor jasny i ciepły, pośredni między białym i czerwonym. W języku polskim jak i w większości języków europejskich, słowo “różowy” pochodzi od kwiatu róży. W praktyce róże mogą mieć często najróżniejsze barwy, od bieli przez żółcienie i oranże aż po czerwienie i róże. Stereotypowa róża jest zwykle czerwona lub karmazynowa. Ciekawostką jest, że w języku angielskim pink (odpowiednik różowego w j. polskim) pochodzi od słowa określającego goździk (również pink) natomiast określenie rose lub rosy (od kwiatu róży), oznacza gamę czerwieni przesuniętych wyraźnie w stronę różu. Określenie “różowy” jest bardzo nieprecyzyjne. Różne odcienie posiadają swoje indywidualne nazwy tj. łososiowy, malinowy, poziomkowy, turkusowy itp.
Różowy w aranżacji wnętrz jest bardzo popularny w stylu pop-art. W szczególności jego intensywne odcienie zastosowane na ścianie czy jako główny kolor sofy w salonie. W takim wypadku różowy przeznaczony jest dla osób odważnych, które chcą kolorem podkreślić swój charakter. Często różowym chcemy wskazać na ‘miłosne’ wnętrza, ponieważ kolor ten, zaraz obok czerwieni jest barwą miłości. Jeśli lubimy różowy, jednak nie chcemy przesycić pomieszczenia tą barwą, powinniśmy zastanowić się nad wykorzystaniem bladoróżowych odcieni na przykład na ścianach. Kolor ten sprawdzi się idealnie przede wszystkim w salonie, pokojach dziecięcych czy sypialni. W łazience, dobrze skomponowany na przykład z bielą również może stanowić ciekawą aranżację. W kuchni jest mniej polecany, przede wszystkim ze względu na swoją intensywność. W połączeniu z białym pozwoli uzyskać dziecięcy, niewinny charakter pomieszczenia. Zestawione z czerwienią będzie kojarzył się z seksualnością natomiast połączony z czarnym nada pomieszczeniu uwodzicielskiego charakteru.
Berker by Hager posiada w swojej ofercie łączniki idealnie komponujące się z różowymi wnętrzami. Naszą propozycją jest Berker R.1 z różową ramką. Na pierwszy rzut oka: prawdziwie sympatyczny typ o łagodnych kształtach ramek i okrągłym elemencie centralnym. Na drugi rzut oka – pełnowartościowy program o bogatym asortymencie i wygodnej różnorodności materiałów i funkcji. Eleganckie, płaskie obudowy dostępne konsekwentnie we wszystkich wariantach, począwszy od gniazda, a skończywszy na elementach obsługi KNX, powodują, że i na trzecie i na czwarte spojrzenie sprawiają nadzwyczaj niesamowite wrażenie.
Zostaw komentarz