Każdy dom to nowe miejsce, specjalne, oddające charakter i pasje jego mieszkańców. Elementy dekoracji jak meble, akcesoria wykończenia czy nawet kolory ścian to podstawowe narzędzia prezentujące nasze upodobania. Niemniej jednak ważna jest podłoga. Jak ją wybrać aby pasowała do, często wielu charakterów i pasji? Przecież w domu zwykle mieszka więcej niż jedna osoba.

Podłoga to element bardzo ważny pod wieloma kątami. Nie dość, że musi spełniać funkcje estetyczne to dodatkowo musi być odporna na wiele czynników jak np. woda, kurz, ścieranie. Jej wybór często zależy od dwóch czynników – formy ogrzewania domu oraz naszego budżetu. Pierwszy z nich – forma ogrzewania, to element bardzo istotny ponieważ jeśli w naszym domu zainstalowaliśmy ogrzewanie podłogowe, wówczas wybór podłogi zdecydowanie się nam zawęża. Na podłogówce sprawdzą się zatem znakomicie płytki ceramiczne i kamienne, które nie zniszczą się pod wpływem temperatury i nie będą hamowały ciepła.  Innym materiałem dobrym na podłogę w momencie gdy mamy ogrzewanie podłogowe są wykładziny z PCV lub innych tworzyw sztucznych. Są one dość cienkie (od 0,8 do 4,5 mm), przez co lepiej od drewna i paneli laminowanych przekazują ciepło do pomieszczeń. Ponadto wykładziny takie są elastyczne i zdecydowanie lepiej znoszą rozszerzanie i kurczenie spowodowane zmianami temperatury. Trzeba jednak zwrócić uwagę aby wykładzina PCV była przeznaczona do stosowania na ogrzewaniu podłogowym ponieważ nie wszystkie są do tego przystosowane.

page-podloga

W przypadku ogrzewania tradycyjnego – kaloryferem możemy pokusić się o dowolność zastosowanych materiałów na podłodze. Bardzo estetyczne i modne są podłogi drewniane lub drewnopodobne. Taka podłoga nie będzie mieć dobrego zastosowania podczas ogrzewania podłogowego ponieważ drewno źle znosi zmiany temperatury i znacznie gorzej niż ceramika przewodzi ciepło (terakota grubości 1 cm przewodzi 105 W/(m2.K), a drewno dębu grubości 0,8 cm tylko 25 W/(m2.K)). Warto również zwrócić uwagę, że drewniana podłoga jest zdecydowanie droższa od popularnych paneli czy płytek ceramicznych. Jeśli jednak zależy nam na ogrzewaniu podłogowym i drewnianej podłodze najlepiej zdecydować się na drewno o niewielkim współczynniku skurczu i długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej, na przykład dąb, doussie, iroko, merbau albo tek. 

Wybór koloru podłogi to też duże wyzwanie. Dobrze aby podłoga w całym domu (za wyjątkiem łazienki czy kuchni) była jednolita. Wówczas dom sprawia wrażenie całości. Warto wybrać podłogę niezbyt ciemną, ponieważ na ciemnych barwach zdecydowanie szybciej widać kurz czy zabrudzenia. Całkiem biała podłoga to też niezbyt dobry wybór, w szczególności jeśli nasz dom nie jest wykończony w tym kolorze. Jeśli chcemy aby nie było widać kurzu czy sierści naszych pupili warto wybrać podłogę z wzorem. Bardzo popularne są obecnie płytki ceramiczne drewnopodobne, które idealnie sprawdzają się na ogrzewaniu podłogowym imitując prawdziwe drewno.

To jaką wybraliśmy podłogę to jeszcze nie wszystko. Ważne jest jak będzie ona oświetlona, oraz jakie elementy wykończenia będą jej towarzyszyć. W przypadku naszej propozycji zastosowaliśmy łączniki i gniazdka produkty z serii Berker Glasserie, która odznacza się szklaną strukturą oraz prostym okrągłym kształtem. Idealne rozwiązanie dla miłośników nowoczesnych aranżacji wnętrz.