W każdym domu niemalże konieczne jest  aby był co najmniej jeden samochód. W obecnych czasach zdarzają się rodziny, które posiadają ich więcej. Jest to często narzędzie pracy i właśnie dla samochodu potrzebujemy dodatkowego lokum. W szczególności, jeśli posiadamy własny dom.

Garaż to zgodnie z definicją samodzielny obiekt budowlany lub część innego obiektu, przeznaczony do przechowywania i obsługi pojazdów mechanicznych. Ale czy tylko pojazdów? Okazuje się, że nie. W garażu możemy znaleźć niezliczoną liczbę przedmiotów, narzędzi, rowery a nawet część mieszkalną! Tak więc aranżując to niby męskie pomieszczenie na samym początku musimy zdecydować, co się będzie w owym garażu znajdować.

Prostą sprawę mamy, jeśli budujemy dom a działka na której powstaje daje możliwość wybudowania takiej powierzchni na jaką mamy ochotę. Możemy wówczas wybrać rodzaj (wolnostojący lub jako część domu) oraz rozmiar garażu. Zaletą garażu przy domu jest fakt, że nie musimy z niego wychodzić aby wsiąść do auta i ruszyć w drogę. Ma to szczególną zaletę w deszczowe dni. Garaż wolnostojący natomiast to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią majsterkować w nim a przy tym mocno hałasować. Wówczas mamy pewność, że praca tej osoby nie będzie przeszkadzać reszcie domowników. Rozmiar garażu powinniśmy dobrać do gabarytów naszego auta, jak również z myślą gdybyśmy mieli auto zmienić. Szerokość garażu powinna być minimum taka abyśmy mogli swobodnie wsiąść i wysiąść z samochodu po jego obu stronach, czyli że drzwi od niego otworzą się bez kłopotu. Długość natomiast to przestrzeń na auto plus szafki z dostępem do nich. Trzeba też pamiętać o bramie. Jeśli decydujemy się na bramę uchylną, musimy pamiętać że jej przestrzeń na zamknięcie i otwarcie jest większa niż w przypadku np. bramy rolowanej. Jeśli mamy dwa samochody, warto wówczas pomyśleć o wymiarze garażu tak, aby każdy z nich miał przestrzeń i można było swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać z pomieszczenia.

page-garage-1

Garaż poza funkcją utrudnienia ewentualnych prób kradzieży pojazdu lub elementów pojazdu i jego wyposażenia, zabezpieczenia przed aktami wandalizmu, ochroną przed czynnikami zewnętrznymi, w tym m.in. warunkami atmosferycznymi czy zapewnienia stałego miejsca do parkowania dla konkretnego pojazdu może spełniać jeszcze inne funkcje. Pasjonaci mechaniki samochodowej mogą w garażu wybudować kanał aby mieć prosty dostęp do podwozia samochodu. W takim przypadku już na etapie budowy warto pomyśleć o doprowadzeniu dodatkowego kabla z prądem i stworzenia oświetlenia i gniazdka kontaktowego w tym miejscu. Garaż może też pełnić funkcje inteligentne jak np. zintegrowana z systemem KNX brama garażowa, która otwiera się w momencie odpalenia silnika samochodu. Więcej na temat inteligentnych domów można przeczytać w odpowiedniej części strony dotyczącej systemu Domovea KNX.

Budowa garażu i jego użytkowanie to wbrew pozorom bardzo ważny element. Obecnie praktycznie codziennie korzysta się z pojazdów a więc wizyta w garażu powinna być bezproblemowa i przyjemna.