Na co dzień nie przywiązujemy wagi do tego, skąd wzięły się rzeczy, które nas otaczają. Przechodzimy obok mniejszych i większych przedmiotów, nie zwracając uwagi na najprostsze elementy takie jak na przykład łącznik światła. Bo jaka niby historia miałaby się wiązać z łącznikiem Berker 1930 Rosenthal?
Firma Rosenthal powstała pod koniec XIX wieku w Niemczech. Wtedy właśnie – dokładnie w 1879 roku – powrócił z Ameryki Philip Rosenthal, który zdobywał tam praktyczne umiejętności na rynku handlu porcelaną. Gdy tylko wrócił do Niemczech zatrudnił 2 malarzy i w Zamku Erkersreuth powstały pierwsze egzemplarze malowanej porcelany. Wkrótce manufaktura rozrosła się do 60 wykonawców i pracowników, a w 1897 roku przybierała już nazwę Philipp Rosenthal & Co. AG. Jej marka zdobyła uznanie wśród wielu klientów, w tym znanych osobistości takich jak Salvador Dali.
40 lat od założenia firmy Rosenthal, rozpoczęły się zmiany w postrzeganiu sztuki użytkowej, architektury i ich znaczenia dla społeczeństwa. W Weimarze, w 1919 roku powstała szkoła Bauhaus. Ten kierunek architektoniczny był jednym z prądów niemieckiego modernizmu i miał na celu uczynienie z artystów dobrych rzemieślników. Był to istotny zwrot w myśleniu o sztuce użytkowej – dał jej twórcom narzędzia dzięki, którym mogli lepiej realizować swoje pomysły.
W tym samym roku bracia Robert i Hugo Berker zakładają w Schalksmühle niewielką firmę. W swoich wyrobach stawiają na prostotę, estetykę i funkcjonalność, które wpisują się idealnie w założenia, królującego wówczas, modernizmu.„Form follows function”to idea, zgodnie z którąBauhausu, produkowali swoje łączniki, aby w roku 1939 stworzyć obrotowy przełącznik z czarnego bakelitu – nowy standard w urządzaniu wnętrz tego okresu.
Hager to kolejna rodzinna firma, która powstała w Blieskastel, w Niemczech, w połowie lat 50 XX wieku. Założył ją Peter Hager wraz z dwoma synami Hermannem i Oswaldem. Już 7 lat później firma otworzyła nową fabrykę. Kolejne lata przynoszą kolejne osiągnięcia, a w 1975 roku Hager świętował produkcję 10-ciomilionowego łącznika. Rozwój przedsiębiorstwa pozwolił na przejęcie marki Berker, obecnie funkcjonującą pod nazwą Berker by Hager.
Na końcu tych dziejów jest… zwykły łącznik. Ale czy, mając świadomość jego całej historii, można powiedzieć „zwykły”?
Zostaw komentarz