Styl skandynawski w Polsce jest bardzo popularny. Dzieje się tak nie tylko ze względu na idealne, ciepłe i lekkie wzornictwo ale również zamiłowanie do wnętrz proponowanych nam przez największą sieć sklepów meblarsko-dekoracyjnych IKEA. Styl skandynawski w skrócie to styl prosty, surowy z wykorzystaniem naturalnych materiałów metalu, drewna czy wełny. 

Najpierw nieco historii

Styl skandynawski urodził się niemal równoległe co styl modernistyczny, czyli końcem lat 30 ubiegłego wieku. Głównie dominował w Szwecji i Danii. Tam też (w Szwecji) już na początku lat 40-stych powstała słynna na cały świat firma IKEA, która promuje styl skandynawski w każdym możliwym akcencie. Najbardziej znani przedstawiciele stylu skandynawskiego to: Bruno Mathsson, Josef Frank, Arne Jacobsen, Alvar Aalto.

Co wyróżnia styl skandynawski

Dla stylu skandynawskiego charakterystyczne są przede w proste meble wykonane z jasne drewna, cechujące się tak zwaną czystą linią – prostymi formami i eleganckimi wzorami. Można powiedzieć, że styl skandynawski wyrażony jest w idei firmy IKEA: “Wizją IKEA jest tworzenie lepszych warunków codziennego życia dla wielu ludzi. Naszą ideą biznesową jest oferowanie szerokiego asortymentu funkcjonalnych i dobrze zaprojektowanych artykułów wyposażenia domu, w cenach tak niskich, by jak najwięcej ludzi mogło sobie na nie pozwolić”. Zatem styl skandynawski to prostota, funkcjonalność, naturalność oraz przystępna cena. Wiele projektów, które powstały w tym stylu zostały uznane przez praktyków i teoretyków wzornictwa za ponadczasowe przykłady współczesnego dizajnu.

Materiały i kolory wykorzystywane w stylu skandynawskim

Przede wszystkim zwrot ku naturze w stylu skandynawskim pozwala na wykorzystanie wszystkich dostępnych materiałów takich jak drewno (głównie buk, brzoza, tek), skóra zwierzęca, wełna itp. Odpowiednie dobranie i połączenie tych materiałów sprawia wrażenie, że pomieszczenia stylu skandynawskiego, pomimo dominującej kolorystyki, są ciepłe i przytulne. Wspomniane barwy dominujące we wnętrzu to biel, szarości i berze. Nie brakuje jednak miejsca na bardziej intensywne kolory natury jak brąz, zieleń czy nawet czarny. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniego materiału nawet czarna skórzana sofa może wyglądać przytulnie z wełnianym, ręcznie plecionym beżowym kocem do otulenia. 

page-scandinavic1

Dodatki i akcesoria

Bardzo ważne w stylu skandynawskim są elementy dekoracyjne. To właśnie one sprawiają, że wnętrza stają się przytulne i przyjemne. Wszelkiego rodzaju poduszki z ciekawymi wzorami, koce, zasłony czy obrusy są jak najbardziej na miejscu. Do tego odpowiednie dzbaneczki, miski, kubki czy talerze lub dzbaneczki dekoracyjne ułożone w kuchni oraz na stole jadalnym dodadzą domowego akcentu w pomieszczeniu. Nie może zabraknąć również naturalnie plecionych koszyków, lamp o odpowiednich ergonomicznych kształtach oraz elementów nowoczesnych, wkomponowanych w ten naturalny i poukładany styl. Bez wątpienia do stylu skandynawskiego pasować będą łączniki i gniazdka Berker by Hager z serii 1930. W końcu to ten sam rok, co moment narodzin stylu. Dzięki naukom wyniesionym ze szkoły Bauhaus łączniki te to umiłowanie prostych form i czystej funkcjonalności – tak jak w stylu skandynawskim. Wiele z inspiracji stylu skandynawskiego znajdziecie również na naszym fanpage www.facebook.com/hagerhomepl