Jak sama nazwa stylu wskazuje – gabinet, czyli wnętrze funkcjonalne, wygodne i eleganckie. Tak w skrócie można powiedzieć o tej formie aranżacji. Podstawowe elementy to solidne meble, ciemniejsze, stonowane barwy i nieprzypadkowe dodatki. Styl gabinetowy na każdym zrobi dobre wrażenie pod warunkiem, że jest dobrze przemyślany a jego komponenty pasują do siebie i sprawiają wrażenie spójności.

Dziewiętnasty wiek to początki stylu gabinetowego. Zaczęło się od pokojów Panów domu, zwanych gabinetami, choć służyły wówczas raczej do relaksu niż do pracy. Styl widoczny był również w palarniach czy pomieszczeniach służących wypoczynkowi całej rodziny. Obecnie najczęściej spotykany jest w pokojach do pracy, zwanych obecnie gabinetami oraz w salonach czy sypialniach. Najważniejszą cechą stylu gabinetowego jest solidność i ponadczasowość. Typowe dla tego stylu meble są masywne, wykonane z trwałych materiałów takich jak np. skóra czy drewno. Standardowo w pomieszczeniu gabinetowym można spotkać komody, barki, biurka czy biblioteczki wykonane z solidnego drewna oraz sofy, krzesła i fotele wykonane z naturalnej, często brązowej lub czarnej skóry. Ich zadaniem jest przetrwanie wielu, długich lat. Dodatkowymi materiałami wykorzystywanymi w stylu gabinetowym są często grube, gęsto tkane wełny. We wnętrzach spotkać można również żakardowe, bawełniane zasłony oraz jedwab. Najczęściej na podłogach leżą dywany zdobione ornamentami. Meble we wnętrzach gabinetowych przyjmują proste, klasyczne formy, które przez lata opierają się wpływom mody. Dzięki temu pomieszczenia z dziewiętnastego wieku wyglądają niemal tak samo jak nowo zaaranżowane pomieszczenia w stylu gabinetowym. We wnętrzach tworzą one atmosferę pełną powagi, której nie rozpraszają ani detale, ani barwy.

Library in luxury home

Kolorystyka stylu gabinetowego jest ciemna i naturalna. Króluje brąz i ciemne odcienie zieleni tzw. butelkowej. Czasem aby rozjaśnić pomieszczenie można spotkać akcenty beżu, jednak jest ich zdecydowanie mniej niż wymienionych wyżej barw. Kolory są stonowane, jednolite i wzbudzające poczucie bezpieczeństwa. Zdarza się również spotkać w stylu gabinetowym dodatki stalowe lub złocone. Jest ich jednak zdecydowanie mniej niż np. w stylu glamur. Ich zadaniem jest podkreślenie solidności i elegancji pomieszczenia. W stylu gabinetowym nic nie znajduje się przypadkowo. Elementy dekoracji tworzą spójną całość i silnie nawiązują do wybranego stylu. Z detali, w pomieszczeniach gabinetowych można znaleźć kryształowe karafki i szklanki, globusy oraz pamiątki z dalekich podróży. Na ścianach lub biurku można spotkać stare oprawione w drewniane ramy mapy świata. Obowiązkowym dodatkiem gabinetu jest drewniana biblioteczka, najlepiej uzupełniona seriami książek oprawionymi w skórę. Ponadto w pomieszczeniach wskazane są dodatki takie jak drewniane modele aut czy samolotów, lampy gabinetowe z charakterystycznymi mosiężnymi podstawami i ciemni-zielonymi lub witrażowymi kloszami. Klimat wnętrza budują też stare zegary, klepsydry czy szkła powiększające oprawione metalem i kością słoniową. Aby nie zaburzać harmonii stylu gabinetowego nowoczesne dodatki takie jak łączniki i gniazdka elektryczne również powinny pasować do wybranego klimatu. Berker by Hager w swojej serii poleca kolekcję Berker TS gdzie za elegancką, prostą obudową kryje się nieprzewidywalna różnorodność technicznych rozwiązań. Może być użyty do sterowania nie tylko kilkoma obwodami świetlnymi, ale na życzenie także inteligentnym systemem sterowania budynkiem Berker KNX czy systemem radiowym Berker Funkbus.